Nemrég ment a Top Gun a tévében, aminek imádom a zenéjét. Egyébként is van valami fura vonzalmam a '80-as évek filmzenéi iránt, ez pedig tökéletesen reprezentálja, amit gondolok. Történetmesélős, hihetetlenül energikus és felismerhető számokról van szó, amikhez egyből odaképzeled a film jellemző képsorait. Ma már egészen máshogy néz ez ki, de szerintem tudjátok miről beszélek. Ha pedig nem, akkor az alábbi dalokból megértitek, mert összegyűjtöttem a 80-as évek szerintem legtutibb és és legemlékezetesebb filmslágereit, plusz sztorikkal. Akkor most tekerjük vissza kicsit az időt!
Top Gun (1986) - Berlin - Take My Braeath Away
Kezdeném is az ihletadó Top Gunnal. A '80-as évek óriás kasszasikerének főcímdalát a Berlin nevű csapatnak adták, akiknek a zseniális Giorgio Moroder hozta össze az összetéveszthetetlen Take MY Breath Away-t. A producerek, Jerry Bruckheimer és Don Simpson nem bízták rossz arcokra a filmzenét, az én másik kedvencem még róla a Kenny Loggins féle Danger Zone.
Dirty Dancing (1987) - Bill Medley & Jennifer Warnes - Time of My Life
A film zárójelenete alatt hallható epikus dal talán híresebb, mint a mű maga, a közben látható koreográfiát pedig máig utánozzák. A filmzenealbumon azonban leginkább régi nóták találhatóak, és ráadásul kettő is volt belőle és természetesen mindkettő sokmilliós példányszámban kelt el. Egyébként nagyon cuki róla még a Hungry Eyes és Patrick Swayze-től a She's Like the Wind.
Flashdance - Irene Cara - Flashdance...What a Feeling
Ha már a táncos filmekhez ugrottam, amiket a '80-as években nagyon szerettek, akkor jöjjön még egy, a Flashadnce, aminek a soundreackje az előzőhöz hasonlóan teli volt slágerekkel. Irene Cara klasszikusa mellett nagyon ismert még például Michael Sembello Maniac-ja is. Természetesen Giorgio Moroder keze ebben a filmezealbumban is benne van, milyen meglepő!
Fame (1980) - Irene Cara - Fame
Ígérem az utolsó táncolós mozi, de ennek még mindenképpen szerepelnie kell a bejegyzésben. Irene Cara, aki szerepelt is a filmben, itt is alkotott egy felismerhető slágert. Sok-sok bokamelegítő, színes dresszek, cicanacik és fejpántok minden mennyiségben.
Bevery Hills-i zsaru (1984) - Glenn Frey - The Heat is On + Harold Faltermeyer - Axel F
Glenn Frey egyetlen slágerében nem sok eredeti van, egyszerűen meg lehet állapítani kik inspirálták. Mindenesetre a film sikere miatt máig emlékszünk rá. Ahogyan Faltermeyer Axel F témájára is, ami azért már sokkal egyedibb. A zeneszerzőnek jót tett, hogy kikerült Moroder árnyékából.
Szellemirtók (1984) - Ray Parker Jr. - Ghostbusters
Na ez filmsláger pont az, amire ma sem szégyen kurvanagyot bulizni, mert ezért született. Szerintem sokkal táncolósabb a táncos filmek zenéinél, ami azért elég kellemetlen. Mármint a táncos filmeknek.
Amerikai dzsigoló (1980) - Blondie - Call Me
Megint egy Moroder remekmű. A szintetizátorok istene először Stevie Nicksnek akarta adni a főcímdalt, de nem tudtak szerződni vele, így inkább Debbie Harry-re bízta a dolgot és nem tette rosszul.
The Blues Brothers (1980) - Solomon Burke - Everybody Needs Somebody
A Blues Brothers egész soundtrackje zseniális az elejétől a végéig, ahogyan John Landis filmje is. Olyan óriások szerepelnek rajta, mint Aretha Franklin vagy éppen Otis Redding, de talán ezt a dalt kapcsoljuk leginkább a filmhez. Amúgy azt tudtátok, hogy a The Blues Brothers elnevezést Howard Shore találta ki?
Kétségbeesve keresem Susant (1985) - Madonna - Into the Groove
A film ma már egy kicsit olyan, mint egy időkapszula, és szinte nézhetetlen, pedig nagyon kedvesnek tartom. De a dal időtlen lett, még akkor is, ha elképesztően '80-as évek. Madonna egyébként természetesen játszik is a filmben, és nem ez az egyetlen filmes dala, ahogyan azt ma már tudjuk.
Mad Max 3 (1985) - Tina Turner - We Don't Need Another Hero
Senki nem tudta volna ezt a dalt úgy énekelni, mint Tina Turer, aki szerepel is a filmben. A posztapokaliptikus sztorihoz hősies, buzdító és túlélő dal kell, amit itt meg is kaptunk.
Halálvágta (1985) - Duran Duran - A View to a Kill
A James Bond filmek zenéi legendásak, ahogyan ez is. A Duran Duran jól összerakta és a hozzá rájuk jellemző nagy költségvetésű klipet is forgattak.
Rocky III (1982) - Survivor - Eye of the Tiger
Stallone eredetileg A Queen Another One Bites the Dust című számát szerette volna főcímdalnak a filmhez, ám a zenekar nem adta a dalt. Ám az íróként és producerként is tevékenykedő színész felfedezte magának a top 40-be éppen hogy ebcsúszó Survivort és az Eye of the Tiger-re esett a választása. Azóta az egész Rocky sorozatot ezzel a dallal azonosítjuk.
Meglógtam a Ferrarival (1986) - Yello - Oh Yeah
A kultikus tinifilmhez kultikus zene társult, ami nagyszerűen átadta a sztorik hangulatát és a szereplőkhöz is passzolt. El tudjátok képzelni a dalt a Ferrari nélkül? Na ugye!
The Breakfast Club (1985) - Simple Minds - Don't You (Forget About Me)
Még egy ikonikus tinifilm, a Breakfast Club, vagyis a híres Nulladik óra, aminek a slágerét a Simple Minds jegyzi, akiknek soha többé nem volt ismertebb daluk. Ezt viszont legalább rengetegen feldolgozták.
Koktél (1988) - The Beach Boys - Kokomo
A film és a dal is annyira valószínűtlen, hogy közben elképesztően menők is. A Koktél nem Tom Cruise legjobb filmje, de megjegyezhető darab, ami igazi jó nyári mozi a maga összes kliséjével. A dal, az pedig, hát, imádom, nem tudom pontosan, miért. Talán a trópusok meg ezek a karibi izék...és a rum.
A Nílus gyöngye (1985) - Billy Ocean - When The Going Get's Tough, The Tough Get's Going
Az egyik kedvenc kalandfilm sorozatom, egy nagyon energikus dalt kapott a második rész központi témájának. Billy Ocean tök jól megfogta a film hangulatát és a klip is nagyon vicces lett, benne a film sztárjaival.
Vissza a jövőbe (1984) - Huey Lewis and the News - The Power of Love
Patrick Bateman kedvenc bandája először egy másik dalt írta filmhez, de azt a Universal visszadobta. Helyette jött a Power of Love, mindenki kedvenc lagzislágere a '80-as években. Ezzel zárnám is a sort, persze lehetne folytatni napestig, de nálam most lett teljes a kép. Mondjátok nyugodtan, ami még eszetekbe jut!