Kelt tésztából számos finom étel, sütemény készíthető, nagyon kevés nő ismeri azonban a kelt tészta elkészítésének valódi titkát, azt a trükköt, amivel a tészta elronthatatlanná válik.
Ha félsz nekivágni egy finom receptnek, mert a dagasztás szerepel a papíron, akkor ezek után nem kell ettől tartanod, mert innentől kezdve bármit el mersz majd készíteni, aminek kelt tészta az alapja!
Lássuk a titkokat!
A legelső, hogy minden alapanyag, amelyet felhasználunk majd szobahőmérsékletű legyen, a tej esetében az ideális hőmérséklet a 35-37 fok. Az omlós, igazán könnyű kelt tészta titka, hogy a lisztet szitáljuk át, mert ettől a tészta levegős és könnyű lesz, aminek köszönhetően az élesztőgombák sokkal nagyobb hatásfokkal lesznek képesek dolgozni.
A dagasztás művészete
A tészta összeállítása szintén kulcskérdés. Követhetjük a receptkönyvek utasításait is az élesztő felfuttatására vonatkozóan, azonban ha minden alapanyag szobahőmérsékletű, ezt a lépést akár ki is hagyhatjuk. Szitáljuk a lisztet a tálba, morzsoljuk bele az élesztőt, adjuk hozzá a cukrot, sót, tojást, illetve egy kevés olvasztott zsiradékot. A langyos tejet fokozatosan adagoljuk.
A dagasztást érdemes lehet kézzel végezni, így jobban érezzük a tészta állagát. Alulról fölfelé, magunk felé húzzuk a tésztát fakanállal, gyors, határozott, erőteljes mozdulatokkal, így ugyanis kellőképpen levegős lesz a tészta. Akkor jó, ha a tészta elválik a fakanáltól és a tál falától is és szép fényes lesz.
HirdetésA kelesztés előtt vékonyan hintsük meg liszttel, ez ugyanis megakadályozza a párásodást. Az ideális kelesztési hőmérséklet 27-30 fok, de az is megfelel, ha vastagon bebugyoláljuk, hogy megőrizze a hőt. Így akár 35-40 perc alatt is a duplájára kelhet.
Az utolsó simítások
Ha megkelt a tészta, kövessük a receptet: egyes süteményekhez újra kell gyúrni a tésztát, másokhoz azonban nem. Ezt követően formázzuk, kenjük meg a tetejét tojással és kelesszük újra 25-30 percen át meleg helyen. Onnan tudjuk, hogy megkelt, hogy hirtelen elkezd erős illatot árasztani.
Akár hideg sütőbe toljuk, akár előmelegítettbe, semmiképpen ne nyissuk ki az első 15 percben, illetve hideg sütő esetében e melegedési idővel együtt 25 percig. A kezdeti sütési hőfok legyen 200 fok, azonban ha kisebb tömegű vagy laposabb tésztát sütünk, akkor 10 perc után vegyük lejjebb 180 fokra.
Forrás: tudasfaja.com