Egy japán vállalat specializálódott a habkupolaházak építésére, amelyek akár két óra alatt felállíthatók.
A Japan Dome House vállalat évekig fejlesztette technológiáját, amely megfelel a legszigorúbb építési előírásoknak is, majd sikeresen belépett a piacra, és a termékei tavaly már Európában is megjelentek.
Technológiai áttekintés
A kupolaházak falait polisztirolhabból készítik, amely 17,5 centiméter vastagságú. A japán cég az alapanyag előállítása során elkerüli a környezetet szennyező anyagok használatát.
A házak olyanok, mint a Lego játékok: panel darabokból gyorsan összeállíthatók, akár két óra leforgása alatt, bár a teljes kivitelezés egy hétig is eltarthat.
Jelentős előnyök
A házak számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek. Az alapanyag kiváló hőszigetelő képességgel bír, a házak tűzbiztosak, jól szellőznek, ellenállnak a nedvességnek és a rovaroknak.
A jelenlegi lakhatási válságban sokan kénytelenek bérelt lakásokban élni, mivel a saját otthon megvásárlása számukra elérhetetlen. A habkupolaházak ezen változtathatnak. Számos építész törekszik arra, hogy megfeleljen az új igényeknek, és olcsóbban, gyorsabban, ugyanakkor jó minőségben építsen otthonokat. Japánban például mindössze két óra alatt felhúznak egy házat, amely akár 300 évig is állhat. A "Japan Dome House" nevű japán vállalat habkupola házakat épít, amelyek egy Richter-skálán mért 7-es erősségű földrengést is képesek túlélni.
Ezt mi más bizonyítaná jobban, hogy a bemutatófaluként épült 480 polisztirolból házból álló Aso Farm Land egy 7,2 erősségű földrengés után is sértetlen maradt Japánban. A cég elkezdte az Európai piacon is értékesíteni a habkupolaházakat.
Az ilyen otthonoknak számos előnye van, amelyek közül a fő az építési sebesség. Egy ilyen kupolaház megépítése mindössze 2 órát vesz igénybe, egy szakképzett csapatnak! A habblokkokat tűzálló oldattal kezelik, majd ezekből építik fel a házat. Ezt követően nyílásokat kell vágni az ablakok és ajtók számára. Végül a kapott szerkezetet gittréteggel fedjük le. A kupola formáját is okkal választották. A kutatók és tudósok azt állítják, hogy a félgömb alakú házak tökéletesen ellenállnak a földrengéseknek, valamint jelentősen tartósabbak.
Talán nem véletlen, hogy az őseink is hasonló épitményekben éltek. A ház rendkívül testreszabható, a külseje lehet akár modern, viszont aki inkább hagyományos rusztikus külsőt szeretne az is megoldható. Így mind falusi, tanyasi mind pedig városi környezetben megállja a helyét.
A gyártók azt állítják, hogy egy ilyen ház élettartama legalább 300 év. Igen, és csak 800 000 forintba kerül.