Fürdőszoba építése előtt állsz, vagy felújítanád és szeretnéd feldobni a helyiség hangulatát? Valami egyedi megoldáson gondolkodsz? Kellene egy ötlet, amit kevés pénzből is meg lehet valósítani, akár házilag is? Akkor vágj bele a saját fürdőszobai bordűröd elkészítésébe, amitől új arculatot kap a fürdőd! Milyen jó érzés is lesz a forró kádban ülve gyönyörködni a kavicsok változatosságán… Megmutatom, hogyan készítsd el olcsón!
Csempe boltban és barkácsáruházakban is lehet kavics mozaik alapanyagot venni, de szerintem horror összegeket kérnek el érte és a munka ugyanúgy megvan vele, ha valami látványosat szeretnél. Mi sem egyszerűbb, mint lesétálni a Duna partra és magad válogatni pár zacskóval! Ennél olcsóbb alapanyag beszerző hely nem létezik!!! Olyan kavicsokat kell keresni, ami nem túl nagy (max 5 cm hosszú – ha túl nagy, általában nehezebb és leeshet a falról ragasztás közben) és olyat, aminek egyik fele laposabb, hogy nagyobb felületen érje a ragasztó. Egy kb 5 méteres bordűrhöz olyan 2-3 kg kavics elég lehet, ez függ a bordűr magasságától és a kavicsok közötti hézag nagyságától. Túl szorsan rakni nem jó, mert a fugának helyet kell hagyni, de túl szellős se legyen, hiszen nem a fuga színe a lényeg, hanem a kövek!
Szükséges anyagok:
[ ]- változatos formájú és színű kavics
- univerzális ragasztó, maszkoló szalag
- tetszőleges színű csempefuga, spakli, szivacs
- hobby lakk, ecset
Lépésről-lépésre:
- A sikeres anyagbeszerzés után a kavicsokat érdemes megmosni, majd a tiszta és pormentes falra egyesével felragasztani. Lehet akár a mozaik készítéshez használatos hálóval is dolgozni, de a kavicsokat akkor is egyesével kell a hálóhoz ragasztani és a hálóval együtt a falra tenni.
- A falon legyen előre kijelölve a bordűr magassága, maszkoló szalaggal védjük a falat/csempét a ragasztó és a fuga nyomaitól.
- A ragasztóval mindegyik kavics laposabbik oldalára nyomjunk egy borsónyit és erősen szorítsuk hozzá a falhoz. Nem baj, ha a felesleg oldalt kibújuk, csak a kavics felszínéről töröljük le a maradékot.
- Igyekezzünk változatos formában felragasztani a szabálytalan alakú, nagyságú és színű köveket. Ha csak egy színt szeretnénk használni, akkor a mérettel érdemes variálni, vagy egy jellegzetes sormintát követni.
- Ragasztás után hagyjuk száradni pár órára a köveket, majd készítsük elő a fuga anyagot. A fugázó anyag leírása alapján vízzel keverjük el, amíg tejföl sűrűségű nem lesz. A fugát a spakli segítségével hordjuk fel a kavicsok közé, a felesleget távolítsuk el (apróbb közökben kézzel simítsuk el az anyagot) Hosszú felületnél szakasosan haladjunk, egyszerre ne keverjünk be túl sok fugát, mert idővel darabossá válik és nehezebb lesz felhordani.
- Hagyjuk kicsit száradni, majd nedves szivaccsal simítsuk egyenletesre a fuga felszínét. Ha apróbb réseket, lyukakat észlelünk a fugában, most még orvosolni tudjuk. Tömjünk egy keveset a maradékból a résbe.
- Amikor a fuga teljesen kiszáradt és megkeményedett, óvatosan mossuk le a kavicsokat először nedves, majd száraz ronggyal. A száraz áttörléssel távolítsuk el a fátyolos réteget.
- Utolsó lépésként hobby lakkal fessük be az összes kavics felületét. Ez kiemeli az igazi színét és mindig úgy néz majd ki, mint amit most emeltél ki a vízből.
A cikkben szereplő fürdőszoba bordűr a Kézműves Otthon saját ötlete, kérdéseidet felteheted az info@kezmuvesotthon.hu email címen is!