Meghalt Ferenc pápa, az elfogadó egyházfő
„Az én népem szegény, és én közéjük tartozom.” – Ferenc pápa
88 éves korában, 2025. április 21-én reggel elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház 266. vezetője, az első jezsuita pápa, aki a világegyház arcát emberséggel, nyitottsággal és elfogadással formálta át. A gyászhírt a Szent Márta-házban 9:45-kor Kevin Farrell bíboros jelentette be.
„Ma reggel 7:35-kor Róma püspöke, Ferenc visszatért a mennyei atya házába” – közölte megtörten a bíboros. A Vatikán hivatalos közleménye mélységes hálával búcsúzik „Jézus Krisztus igaz tanítványától”, aki „egész életét az Úr és az egyháza szolgálatának szentelte.”
Ferenc pápa – polgári nevén Jorge Mario Bergoglio – 2013 márciusában lett az egyház vezetője, XVI. Benedek váratlan lemondása után. Ő volt az első pápa az amerikai kontinensről, az első a déli féltekéről, és több mint ezer év után az első nem európai pápa. A jezsuita rendből érkezve már megválasztásakor is a meglepetések embere volt.
Pápai névválasztásával – Assisi Szent Ferenc iránti tiszteletből – egyértelművé tette, milyen irányt kíván adni: egyház a szegényekért, a békéért és a teremtett világ védelmében. Már a Szent Péter-bazilika erkélyén is egy egyszerű fehér reverendában jelent meg, és az aranykereszt helyett vasból készült keresztet viselt.
Ferenc pápa nemcsak szavaiban, hanem életvitelében is hű maradt ahhoz, amit hirdetett. Nem költözött be a pápai palotába, hanem a Szent Márta-ház egyik szerény apartmanjában lakott. Sétált a Vatikánban, ahol csak lehetett, kerülte a luxust, és ritkán használta az SCV1 rendszámú Mercedest. Ha tehette, gyalog vagy kis autóval közlekedett, a testőreit gyakran otthon hagyta.
Fiatalkorában vegyésztechnikusként dolgozott Buenos Airesben, majd úgy döntött, hogy pap lesz. 1969-ben szentelték fel, később érsekként szolgált hazájában egészen 2013-ig. Már akkor is híres volt szerénységéről, közvetlenségéről, és arról, hogy a legszegényebbek közé ment misézni.
Pápaként sem félt szembemenni az évszázados tabukkal. A válással kapcsolatban kijelentette: „Néha erkölcsileg szükséges a különválás, hogy megvédjük a gyengébbet.”A homoszexualitással kapcsolatban elfogadó hangot ütött meg:„Ha valaki meleg, keresi Istent és jó szándékú – ki vagyok én, hogy elítéljem?”
Beszélt a meleg lobbi létezéséről a Vatikánon belül, és először ő ismerte el hivatalosan, hogy ez probléma, de nem a hajlamok, hanem az érdekek miatt.
A tudományos elméletekről, különösen az evolúcióról és az ősrobbanásról is kijelentette: „Valósak. Isten nem varázsló, aki varázspálcával teremtette a világot.”
Ő volt az első pápa, aki aktívan használta a közösségi médiát, Twitter-oldalát több mint 18 millióan követték. Részt vett podcastben, ahol megnyílt fiatalok előtt és közérthetően beszélt az egyház szerepéről a modern világban.
Ferenc pápát nemcsak hívők, hanem vallástól független emberek is tisztelték – embersége, nyíltsága, egyszerűsége miatt.
Márciusban öt hetet töltött kórházban súlyos tüdőgyulladással. Orvosai szigorú lábadozást írtak elő, hivatalos programjait visszavonta. A nagypénteki és nagyszombati szertartásokat kihagyta, húsvétvasárnap azonban meglepően megjelent, és röviden köszöntötte a híveket a Szent Péter téren.
Gyermekként egy betegség miatt az egyik tüdejét eltávolították, és a koronavírus-járvány idején többször beszélt arról, hogy ez mennyire befolyásolta az élethez való viszonyát.
„Nem tudtam, életben maradok-e, az orvosok sem tudták. Ez az élmény mindent megváltoztatott bennem.”
Ferenc pápa 12 éves pápasága alatt egyetlen dolgot sosem tett félre: az emberséget. Nem volt hibátlan, de mindig törekedett a párbeszédre, a békére, az elfogadásra. Új hangot adott a katolikus egyháznak egy világban, amely egyre inkább széttöredezett.
Emlékezni fogunk rá, ahogy mosolyogva sétált a Vatikán kertjeiben, ahogy átölelte a betegeket, vagy ahogy megállt beszélgetni egy utcai zenésszel Budapesten.
Halálával nemcsak egy pápát veszítettünk el, hanem egy olyan vezetőt, aki emberként volt példakép, és aki talán a legközelebb állt azokhoz, akikről a világ hajlamos megfeledkezni.
🕊️ Nyugodj békében, Ferenc pápa. A szívekben örökké élni fogsz.