Kovács Erzsébet számára a fia, Péter, mindent jelentett. El sem tudta képzelni az életét nélküle. 23 év telt el azóta a szörnyű baleset óta, amely elvette Pétert. Minden évben, ezen a napon, Erzsébet elvitte Péter kedvenc süteményét a sírjához, hogy megemlékezzen róla. De idén minden megváltozott.
Egy soha nem feledett hagyomány
Az elmúlt 23 évben Erzsébet, most 61 éves, soha egyetlen alkalommal sem hagyta ki ezt a napot. Minden évben elkészítette fia kedvenc almás-fahéjas süteményét, és kivitte a temetőbe.
Ez az egyszerű, mégis ínycsiklandó sütemény Péter kedvence volt gyerekkorától kezdve. Az alma és fahéj illata mindig visszarepítette Erzsébetet azokba az időkbe, amikor Péter boldogan szaladt be a konyhába, és szemei felragyogtak a sütemény láttán.
Péter tragikus balesete, amely 17 évesen elvette őt, mély sebet hagyott Erzsébet szívében. A sütemény elkészítése és kivitele a sírhoz az emlékezés rituáléjává vált, amely enyhítette a fájdalmát. Bár az évek során a gyász tompult, az emlékek és ez a kis szertartás vigaszt nyújtottak neki.
Az idei év különleges napja
Mint mindig, Erzsébet most is gondosan készítette el a frissen sült süteményt, és elvitte Péter sírjához. A süteményes tányér súlya mindig nehezebbnek tűnt, amikor fia nyughelyéhez közeledett.
Letérdelt a sírhoz, és gyengéden a fejfára helyezte a süteményt. Halk hangon kezdett beszélni:– Péterkém, remélem, békében vagy. Minden nap hiányzol. Idén is elkészítettem a kedvenc süteményedet. Emlékszel, hogy mindig beleettél, mielőtt elkészült volna?
Mosolygott, de a szeme könnyes volt. „Bárcsak még egyszer együtt süthetnénk.”
Furcsa felfedezés másnap
Másnap Erzsébet visszatért a temetőbe, hogy összeszedje a sütemény maradványait. Általában a sütemény érintetlenül maradt, vagy az időjárás tette tönkre, emlékeztetve őt fia távollétére.
De ezúttal valami más várt rá. Amikor a sírhoz ért, a tányér teljesen üres volt. Erzsébet szíve kihagyott egy ütemet, és egy pillanatra megdermedt a döbbenettől.
Ekkor észrevett valamit a tányéron – egy gondosan félbehajtott papírlapot.
Az üzenet és a terv
Reszkető kézzel vette fel a cetlit, és lassan kihajtogatta. A kézírás remegős volt, mintha az írónak nehézséget okozott volna a betűk formálása. Az egyszerű üzenet így szólt: „Köszönöm.”
Erzsébet dühösen és zavartan gondolkodott: „Ki venné el Péter süteményét? Ez a sütemény az én fiamé volt, senkinek nem volt joga hozzáérni!”
Elhatározta, hogy megtalálja az illetőt, aki „megsértette” az emlékezés szertartását. Aznap este újabb almás-fahéjas süteményt sütött, és elhatározta, hogy másnap kideríti az igazságot.
Egy kisfiú története
Másnap Erzsébet ismét elvitte a süteményt a sírhoz, de ezúttal nem ment el. Egy közeli tölgyfa mögé rejtőzött, és türelmesen várt.
Egy óra elteltével egy kisfiú, talán kilenc éves, rongyos ruhában és koszos arccal óvatosan közeledett a sírhoz. Nem kapta fel rögtön a süteményt. Helyette elővett egy gyűrött papírt és egy tompa ceruzát a zsebéből.
Reszkető kézzel írni kezdett valamit, miközben gondosan formálta a betűket. Erzsébet szíve összeszorult, amikor látta, hogy a fiú ugyanazt a szót írja: „Köszönöm.”
Egy találkozás, amely mindent megváltoztatott
Erzsébet előlépett rejtekhelyéről. A kisfiú ijedten ejtette el a süteményt, és rémülten hátrált.
– Sajnálom, nagyon sajnálom! – dadogta a fiú. – Csak éhes voltam, és a sütemény olyan finom volt. Kérem, ne haragudjon rám!
Erzsébet szíve meglágyult. Letérdelt a fiú mellé, és gyengéd hangon megszólalt:– Semmi baj, drágám. Nem haragszom rád. Hol vannak a szüleid?
A fiú lesütötte a szemét, és halkan azt felelte: – Nincs hova mennem.
Erzsébet elérzékenyült.– Hogy hívnak, kisfiam? – kérdezte.
– János – válaszolta a fiú szégyenkezve.
Egy új kezdet
– Nos, János – mondta Erzsébet kedvesen mosolyogva –, többé nem kell süteményt lopnod. Gyere velem haza, és sütök neked egy friss adagot.
János szeme elkerekedett a döbbenettől. – Tényleg? – kérdezte reménykedve.
– Igen, tényleg – felelte Erzsébet, és kézen fogta a fiút.
Amikor hazaértek, Erzsébet ismét nekiállt sütni, ezúttal nemcsak a fia emlékére, hanem Jánosnak, aki valóban rászorult.
Ahogy nézte Jánost, aki örömmel majszolta a friss süteményt, Erzsébet szíve megtelt békével. Rájött, hogy a szeretet és a kedvesség soha nem vész el. Henry emlékét pedig továbbadhatja azzal, hogy segít valakin, aki igazán rászorul.
Talán ez volt a fia üzenete: a szeretet mindig megtalálja az utat.