Gyermekeim elhagytak a 86. születésnapomon, miután levelet kaptak egy ismeretlen nőtől az előző napon – A nap története
Egy nappal a 86. születésnapom előtt az örökbefogadott gyermekeim levelet kaptak a vér szerinti édesanyjuktól, és úgy döntöttek, hogy vele találkoznak, ahelyett hogy velem ünnepelnének. Azonban meglepő igazságra derült fény, és rájöttek, hogy nem minden az, aminek látszik.
„Anya, tudom, hogy te és apa mindent megtettetek értünk, hogy szeretetben nőjünk fel. De hazudnék, ha azt mondanám, nem lennék kíváncsi erre a nőre” – mondta lányom, Emma. Telefonon beszéltünk, és először azt hittem, hogy a születésnapommal kapcsolatos terveket akarja egyeztetni. Emma azonban valami fontosat akart elmondani.
Akkor még nem sejtettem, hogy nem állok készen meghallgatni, különösen ilyen közel a születésnapomhoz és az évtizedekig tartó odaadás után, amit neki és a testvérének szenteltem.
Évekkel ezelőtt, a férjemmel, Tamással, elhatároztuk, hogy gyerekeket szeretnénk. Sokáig próbálkoztunk, de sajnos semmi sem történt, és a szívem napról napra összetört. Leginkább azért, mert alkalmatlannak éreztem magam. Tudtam, hogy nem csak az én hibám, mert Tamásnak is voltak termékenységi problémái, de ez a gondolat gyötört.
Már majdnem 40 évesek voltunk, amikor elkezdtük az örökbefogadási eljárást. Meglepő módon egy terhes tinédzser minket választott ki a fiatalabb jelöltek közül. Elképesztően boldogok voltunk, és felkészültünk arra, hogy megosszuk vele minden részletét a gyermek életének. Azonban ő úgy döntött, hogy zárt örökbefogadást szeretne, és ezt tiszteletben kellett tartanunk.
A meglepetések azonban itt nem értek véget: kiderült, hogy ikrek szülei leszünk. Azonnal elfogadtuk őket, neveztük el őket Emmának és Andrásnak, és a lehető legjobb módon neveltük fel őket.
A negyvenes éveinkben anyagilag stabilak voltunk. Közös vállalkozásunk már nem igényelt annyi figyelmet, így rengeteg időt tölthettünk a gyerekeinkkel. Ez volt életünk legcsodálatosabb időszaka.
Igen, idősebbek voltunk, és néha nehéz volt. Az éjszakázások különösen fárasztóak voltak, de minden pillanatot megért. Soha nem cserélnénk el ezeket az éveket semmiért. Tamás gyakran mondogatta: „Mária, ez volt életünk legjobb döntése. Bármit megtennék ezekért a gyerekekért.” Én pedig csak mosolyogtam, mert a szívem túlcsordult szeretettel.
Emma és András szépen felcseperedtek. Bár ikrek voltak, nem is lehettek volna különbözőbbek. Tamás mindig arról álmodott, hogy baseballozik majd a fiával, de Emma lett az igazi sportoló. Imádott kosarazni, és tehetsége ösztöndíjat hozott neki az ELTE-re.
Eközben András igazi zseni volt. Kiváló eredményeket ért el minden tantárgyból, de a matematika volt az igazi erőssége. Matematikaversenyeken és sakkbajnokságokon vett részt, majd a Corvinus Egyetemen tanult tovább.
Amikor felnőttek, Emma visszaköltözött Budapestre, András pedig néhány évet Londonban töltött, hogy karrierjét építse. Később azonban ő is hazatért, és tanúi lehettünk, ahogy megházasodnak és családot alapítanak.
Tamás 80 éves korunkban elhunyt, ami életem legnehezebb időszaka volt. Szerencsére Emma és férje, Róbert, mellettem álltak, és András is mindent megtett, hogy ne érezzem magam magányosnak.
„Anya, mindig számíthatsz ránk. Szeretlek, és azt akarom, hogy az unokáidnak boldog nagymamájuk legyen, aki sütiket süt és mosolyog” – mondta egyszer Emma.
„De kicsim, holnap van a születésnapom. Nem akartok eljönni a gyerekekkel? András sem válaszol a hívásaimra” – próbáltam érvelni.
Emma elhallgatott a vonal másik végén. Ez szokatlan volt.
„Anya, az az igazság, hogy ma reggel kapcsolatba lépett velünk egy nő. Azt mondta, hogy ő a vér szerinti anyánk, és bizonyítékokat küldött az örökbefogadásról. Találkozni akar velünk, mert hosszú évek óta keresett minket. András is beszélt vele, és úgy döntöttünk, hogy találkozunk vele. De azt szeretném megkérdezni… miért nem mondtad el nekünk az igazat?”
A szívem összeszorult. Nem tudtam, mit válaszoljak. „Drágám, soha nem gondoltam, hogy ez számítani fog…” – kezdtem bele, de Emma közbevágott.
„Anya, most néhány napra szükségünk lesz, hogy átgondoljuk a dolgot. Remélem, megértesz minket.”
Az éjszaka sírással telt. Nem tudtam, hogyan dolgozzam fel, hogy a gyerekeim a vér szerinti anyjukkal találkoznak a születésnapomon.
Másnap este váratlanul megjelentek a családom ajtajában, és szívszorító őszinteséggel osztották meg a találkozásuk történetét.
Emma végül ezt mondta: „Te vagy az igazi anyám, anya. Te neveltél fel, és te szeretsz minket a legjobban.”
A szavak könnyeimmel keveredtek, és biztos voltam benne, hogy a szeretetünk mindent túl fog élni.
Hirdetés„András, te mit gondolsz erről az egészről?” – kérdeztem a fiamtól, miután Emma megosztotta az érzéseit.
András elgondolkodva nézett rám. „Anya, amikor megtudtam, hogy örökbefogadott gyerek vagyok, először dühös voltam. Nem tudtam, miért tartottátok ezt titokban. De aztán rájöttem valamire: attól, hogy valaki vér szerint hozzám tartozik, nem lesz igazi szülő. Az igazi szülő az, aki szeret, gondoskodik rólam, és mindig ott van. Ez vagy te, anya.”
A szavaira elakadt a lélegzetem. András soha nem volt az érzelmek embere, de most úgy beszélt, hogy a szívem megtelt melegséggel.
„Köszönöm, kisfiam. Ez sokat jelent nekem” – mondtam, és megszorítottam a kezét.
„De mesélj nekem, mi történt pontosan a találkozón?” – kíváncsiskodtam, még mindig nem értettem, miért nem éreztek közeledést a vér szerinti anyjuk iránt.
Emma sóhajtott. „Ahogy már mondtam, Amanda Collins – mert így hívják – először kedves volt. Úgy tűnt, valóban kíváncsi ránk. De hamar kiderült, hogy ez csak látszat. Inkább magáról beszélt, a saját életéről, az utazásairól, a sikereiről. Két órán keresztül csak hallgattuk a történeteit, miközben alig tett fel nekünk kérdéseket.”
„Ez csalódást keltett, de még nem volt végzetes” – folytatta András. „Az igazi probléma az volt, hogy elkezdett érdeklődni az egészségi állapotunk iránt. Kérdezgetett arról, hogy van-e valami betegség a családunkban, milyen a vércsoportunk, és hasonlók.”
„Ez még mindig nem olyan szörnyű” – próbáltam érteni a helyzetet.
Emma azonban felháborodottan folytatta: „De anya, később kiderült, hogy súlyos májproblémája van. Bár nem mondta ki nyíltan, egyértelmű volt, hogy valamilyen segítséget – talán donorszerveket – remél tőlünk. Nem is próbált megismerni minket. Csak a saját érdekeit nézte.”
A szavaira megdöbbentem. „Ez szörnyű… Sajnálom, hogy ilyen helyzetbe kerültetek. De mit fogtok most tenni?”
„Én már döntöttem. Nem akarok többé beszélni vele” – mondta határozottan András.
Emma azonban bizonytalan volt. „Nem tudom, anya. Valahol mélyen szánom őt. Lehet, hogy rossz döntéseket hozott, de végül is ő adott nekünk életet. Talán még megérdemel egy esélyt.”
„Drágám, ez a te döntésed” – mondtam neki. „De soha ne felejtsd el, hogy bármilyen utat is választasz, én mindig melletted állok. És ha bármikor beszélni szeretnél róla, itt vagyok.”
Emma bólintott, könnyekkel a szemében. „Köszönöm, anya. Szeretlek.”
András is odalépett hozzám, és megölelt. „Mi is melletted állunk, anya. Mindig.”
Aznap este, ahogy a családommal együtt ültünk az asztal körül, tudtam, hogy bár a múlt árnyai megpróbálták megingatni a kapcsolatunkat, a szeretetünk elég erős volt ahhoz, hogy mindent legyőzzön.
Mert a család nem a vérségi kapcsolatokról szól. A családot az a szeretet alkotja, amely összetart minket, bármilyen vihar is jön az életben.
Tanulságok:
Ha tetszett a történet, oszd meg ismerőseiddel, hogy az ő napjukat is feldobhasd!