Amikor Zoltán meghalt, vagyis… amikor azt hittük, meghalt, az életem darabokra hullott. Épp akkoriban költöztünk a kis alföldi városkánk szélén épült családi házba. Hatalmas kert, diófa, és egy nyugalmat árasztó veranda volt az otthonunk központja. A lányaink, Lilla és Nóri még kicsik voltak. Alig tudták felfogni, mi történik.
Zoltán teherautósofőr volt, gyakran ingázott a határ közelébe, néha még külföldre is. Egy nap azt a hírt kaptuk, hogy balesetet szenvedett Romániában. Az autója kigyulladt, a test azonosíthatatlan volt. Azt mondták, DNS alapján az övé. Egy urnát kaptunk. Egy urnát… és rengeteg kérdést.
A temetés csendes volt, visszafogott. A lányok fehér ruhában voltak, én meg fekete kendőben. Az egész olyan volt, mint egy álom. Egy rémálom.
Hat év telt el.
Hat év, amiben megtanultam újra levegőt venni. Már nem sírtam minden reggel. Csak minden második héten. Lilla most 16, Nóri 14. Mindketten a gimnáziumba járnak, egyikük művészi ambíciókat dédelget, a másikból állatorvos lesz, ha rajtam múlik.
Egyik kora őszi délutánon épp a diót szedtem a kertben. A fák alatti avar recsegett a lépteim alatt, mikor megláttam a kapuban egy férfit. Magas volt, borostás, de ismerős. Olyan ismerős, hogy a levegő megállt a tüdőmben.
– Szia, Emese – mondta.
A kosár kiesett a kezemből. Az avarban puffanva landolt, ahogy a diók szanaszét gurultak. Szédültem. A világ forogni kezdett.
– Zoltán?
– Én vagyok – bólintott. A hangja remegett. – Én vagyok… és nem tudom, hol kezdjem.
– Ez valami vicc? – kérdeztem, már szinte ordítottam. – Mi ez?! Te… te halott vagy! Téged eltemettünk!
Zoltán lesütötte a szemét. Könnyek csillogtak benne. – Tudom… Istenem, tudom. És én... sajnálom. El sem tudod képzelni, mennyire.
– Mi történt? – a hangom már inkább kétségbeesett volt, mint dühös. – Hogy élhetsz?
– Elraboltak – mondta. – Aznap, amikor a „baleset” történt, tényleg megtámadtak. A rakomány értékes volt. Egy banda keze lehetett a dologban. Elvittek. Azt hitték, valami fontos ember vagyok, pénzért tarthatnak. De aztán… elszabadultak a dolgok. Aztán egy idő után már nem is tudtam, hogy vissza akarok-e jönni. Azt hittem, ti már továbbléptetek. Hogy nem lenne jogom visszajönni.
Könnyek potyogtak az arcomon. A lábaim megremegtek, leültem a diófa alatt lévő kerti padra.
– Hat év. Hat év, Zoltán! A lányaink felnőttek nélküled!
– Tudom – suttogta. – Láthatom őket?
– Nem tudom – válaszoltam őszintén. – Nem tudom, mit mondjak nekik. Nem tudom, hogyan fogják ezt elviselni. Én sem tudom.
A kapuban állt. Nem mert közelebb jönni. Mintha attól félne, hogy eltűnik, ha megérintem. Vagy hogy én tűnök el.
Aznap este nem tudtam aludni. Zoltán nem jött be a házba. Nem engedtem. A verandán ült, kezében egy régi bögre, amit valaha ő választott a vásárban – rajta még mindig ott volt a repedés, amit Nóri ejtett rajta, mikor négy éves volt. Fájt ránézni.
Bementem a házba, és leültem a lányaimmal.
– Kislányaim… valami nagyon különöset kell mondanom nektek – kezdtem lassan. A hangom remegett, mint a szélben a levél. – Apátok… él.
Lilla először nevetett. Gúnyosan, fájdalmasan. – Ez valami rossz vicc, anya?
– Nem viccelek. Kint van… a verandán. Beszélni szeretne veletek.
Nóri felállt, mintha álomból ébredt volna. Lilla nem mozdult, csak nézett rám hitetlenkedve.
Amikor kinyílt az ajtó, és Zoltán belépett, Nóri először hátralépett. Aztán előrelépett… és megölelte.
– Apa… ez tényleg te vagy? – suttogta.
– Igen, kicsim. Olyan büszke vagyok rád… – Zoltán hangja elcsuklott.
Lilla ekkor pattant fel. – Hol voltál?! Hat évig sírtunk miattad! Miért nem jöttél vissza? Miért nem kerestél minket?!
Zoltán a mellkasához szorította a kezét, mintha fájna a szíve. – Nem tudtam, hogyan. Fogva tartottak, majd mikor elszabadultam… már nem voltam ugyanaz. Féltem, hogy gyűlölni fogtok. Hogy nincs jogom visszajönni.
– És szerinted most könnyebb? – Lilla zokogott. – Most már nem csak apa voltál, hanem egy szellem… most meg visszajössz, és azt várod, hogy minden olyan lesz, mint régen?
– Nem… csak látni akartalak benneteket. Tudni, hogy jól vagytok. Minden más… ha csak kívülről figyelhetem az életeteket, még az is ajándék.
Csend lett. Az a fajta csend, ami nehezebb, mint bármelyik szó.
A következő hetekben Zoltán a város szélén bérelt egy kis albérletet. Nem jött minden nap, nem hívott mindig – hagyta, hogy mi döntsünk. Elment pszichológushoz, és minden egyes alkalommal, mikor találkoztunk, újabb részleteket mesélt arról, mi történt vele.
– Fogva tartottak egy vidéki házban, Romániában. Elvették az irataimat. Egy idő után már csak árnyék voltam. De amikor végül elmenekültem… egy hónapig csak bolyongtam. Aztán találtam egy férfit, aki segített. És akkor eldöntöttem, hogy hazajövök. Még ha már nincs is számomra otthon.
Lilla eleinte kerülte, de aztán egy nap, amikor megbetegedtem, ő hívta fel Zoltánt.
– Anya lázas. Nem akartam, hogy egyedül legyen.
A férfi rohant. Reggelig ott volt. Csendben ültek a szobám mellett, Lilla meg ő. Mintha végre újra apa-lánya páros lettek volna.
Karácsonykor történt meg az, amiről álmodni sem mertem.
Zoltán beállított egy kis, kézzel faragott dobozzal. Benne emlékek voltak: egy régi fénykép rólunk, a lányok gyerekrajzai, és egy levél.
– Ezt akkor írtam, amikor még fogva tartottak. Nem tudtam, hogy valaha átadhatom nektek.
A levélben ez állt:
„Ha egyszer újra találkozunk, szeretném, ha tudnátok: egyetlen nap sem múlt el úgy, hogy ne gondoltam volna rátok. Ti tartottatok életben. Ha soha többé nem láthatlak benneteket, akkor is köszönöm, hogy volt egy életem veletek. És ha egyszer mégis újra lehet… akkor újra és újra szeretnék méltóvá válni hozzátok.”
Lilla sírva ugrott a nyakába. Nóri pedig csak annyit mondott:
– Apa, kérlek… gyere haza.
És ő hazajött.