Az eső dühöngve verte a földet, ahogy végigmentem a parkon. A szél belekapott az esernyőmbe, és hidegen csapott az arcomba, mintha az egész világ ellenséges lett volna aznap este. Siettem hazafelé, hogy minél előbb meleg teát ihassak a kis konyhámban, amikor egy halk, elkeseredett nyüszítés megtörte a szél süvítését.
Megálltam. Először azt hittem, képzelődöm. De aztán újra hallottam – egy gyenge, kétségbeesett sírás. A szívem összeszorult.
Az egyik fa árnyékában mozgást láttam. Ahogy közelebb léptem, a szívem kihagyott egy ütemet. Egy apró, csontsovány kutya reszketett ott, szorosan egy fa törzséhez kötve egy mocskos, elnyűtt kötéllel. A bundája csuromvizes volt, a szemében fájdalom és félelem ült, mégis, amikor találkozott a tekintetünk, alig hihető módon megcsóválta a farkát.
– Ó, Istenem… – suttogtam, és leguggoltam mellé.
„Hogy tehette ezt valaki veled?”
A kutya csak nézett rám azokkal a nagy, barna szemekkel. Nem ugatott, nem morgott – csak reménykedett.
– Ne aggódj, kisfiam. Most már biztonságban vagy.
A kezeim remegtek, ahogy a csomót próbáltam kibogozni. Az anyag átnedvesedett és szorosan vágta a nyakát.
– Ki képes ilyet tenni? – morogtam magamban, de közben a kutya bundáját is próbáltam megnyugtatóan simogatni.
Amikor végre sikerült kiszabadítanom, nem mozdult azonnal. Talán nem hitte el, hogy tényleg szabad. A szívem összeszorult a gondolatra, hogy talán már beletörődött a sorsába.
– Gyerünk, kisöreg. Menjünk haza.
Levettem a kabátomat, és óvatosan beburkoltam vele a reszkető testét. Egész úton a mellkasomhoz szorítottam, próbálva átadni neki egy kis meleget. Nem tudtam, meddig volt ott kikötve, mennyit szenvedett, de most már mindegy is volt. Most már velem volt.
Amikor hazaértem, gyorsan előkészítettem egy törülközőt, és óvatosan megszárítottam a kutyát. Még mindig reszketett, de legalább már nem ázott vizesen. Egy meleg takarót terítettem le a kanapémra, és odavezettem.
A kutya tétovázva felmászott rá, majd megadóan összegömbölyödött. Nem mozdult, csak nézett rám.
– Most már minden rendben lesz. – mondtam halkan, majd elővettem egy tál meleg csirkehúslevest, amit aznap főztem magamnak.
Letettem elé a tálat, és először csak óvatosan szimatolta, mintha attól tartana, hogy el fogom venni tőle. Aztán mohón enni kezdett.
– Jó fiú vagy. – mosolyodtam el, miközben a bundáját simogattam. – Holnap elviszlek az állatorvoshoz, de ma csak pihenj.
Reggel a kutya már kevésbé reszketett, és kíváncsian figyelte, ahogy a kávémat készítem. A farkát lassan csóválta, mintha kezdene bízni bennem.
– Adnom kell neked egy nevet, igaz? – néztem rá.
A kutya rám emelte a nagy, barna szemeit, majd egy halk vakkantással válaszolt.
– Mit szólnál… Morzsihoz?
Mintha megértette volna, felállt és a mancsával finoman meglökte a térdemet.
Nevetve megsimogattam a fejét.
– Jól van, Morzsi. Akkor ezentúl ez lesz a neved.
Az állatorvos megvizsgálta Morzsit, és kimondta azt, amitől tartottam:
– Nagyon alultáplált. A sebeiből ítélve valószínűleg bántalmazták is.
A gyomrom összeszorult a gondolatra. Hogy lehet valaki ennyire kegyetlen egy ártatlan állattal?
– De már jó kezekben van. – mosolygott az orvos. – Lassan visszanyeri az erejét.
Eltelt néhány hét. Morzsi egyre vidámabb lett. Az első napokban mindig összerezzent, ha túl gyorsan mozdultam, de mostanra már vidáman szaladt felém, amikor hazaértem a boltból.
Egy este a kandalló előtt ültem, és néztem, ahogy békésen alszik a takaróján. A régi, rémült, reszkető kutya, akit aznap este a fánál találtam, már a múlté volt.
Simogattam a fejét, mire álmosan kinyitotta a szemét, és csóválni kezdte a farkát.
– Tudod, Morzsi… Nem is tudom, hogy éltem eddig nélküled.
Morzsi csak közelebb fészkelődött hozzám, és nagyot sóhajtott.
Ekkor tudtam, hogy nem én mentettem meg őt – hanem ő mentett meg engem.