„Ez azt jelenti, hogy meglehetősen félrevezető az éves átlaghőmérsékletek változásai alapján következtetéseket levonni a klímaváltozás miatti fajkihalásokra”
– mondta Román-Palacios kollégája, John J. WiensWiens. A tanulmány szerzői arra jutottak a korábbi elvándorlási megfigyelések alapján, hogy
a legtöbb faj nem tud elég gyorsan új élőhelyet találni a kihalás elkerülése érdekében.
Iszonyú pusztulás lehet a vége
Sok faj képes azonban tolerálni a maximális hőmérséklet emelkedését, de csak egy bizonyos pontig. A fajok mintegy 50 százaléka lokálisan kihal, ha élőhelyének maximum hőmérséklete több mint 0,5 Celsius-fokkal emelkedik, több mint 2,9 Celsius-fokos emelkedésnél pedig 95 százalékuk tűnik el.
Ha kötjük magunkat a párizsi egyezményben foglaltakhoz, akkor 2070-re a Föld minden tíz állat- és növényfajából kevesebb mint kettőt veszítünk el.
Ha azonban az emberiség nagyobb hőmérséklet-emelkedést idéz elő, a fajok több mint egyharmadát, akár felét is elveszíthetjük – figyelmeztetett Wiens.
A tudósok szerint a fajkihalás mértéke 2-4-szer nagyobb lehet a trópusokon, mint a mérsékelt övi régiókban. Ez nagy probléma, mivel az állat- és növényfajok többsége a trópusokon él.
OSZD MEG másokkal is!