Félelmetes dolgot találtak, ember ilyet még nem látott
A Semmelweis Egyetem kutatóinak a Nemzeti Népegészségügyi Központ, Nemzeti Biztonsági Laboratórium kutatóival együttműködve először sikerült az aktív, fertőzőképes koronavírus szerkezetét megvizsgálni.
Eredményeik szerint a felszínüket koronaszerűen borító tüskék rendkívül mozgékonyak, maga a vírus pedig öngyógyító, és az egyik legrugalmasabb, ember által ismert biológiai organizmus lehet. A vizsgálatuk bebizonyította, hogy a koronavírus könnyedén összenyomható, de alakja gumilabdaszerűen helyreáll, szerkezetükben pedig a fizikai behatás sem tesz kárt. Mindez közrejátszhat szokatlanul nagy fertőzőképességében is - közölte hétfőn a Semmelweis Egyetem.
A Semmelweis Egyetem oldalán azt írják, kutatóik vizsgálatával azonban egy lépéssel közelebb kerültünk az organizmus megismeréséhez.
Dr. Kellermayer Miklós, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja által vezetett munkacsoport a Nemzeti Népegészségügyi Központ Nemzeti Biztonsági Laboratóriumának kutatóival együtt különleges technikával, atomi erőmikroszkóppal tapogatta le a SARS-COV-2 részecskék felületét.
Az, hogy koronaszerű tüskéi rendkívül mozgékonyak, hogy a vírus alakja helyreáll, ha összenyomják, az, hogy gyakorlatilag öngyógyító organizmus, most derült ki. Fizikai behatás sem károsítja ezt a vírust. Dr. Kellermayer Miklós szerint ezen tulajdonságai biztosíthatják a környezeti körülmények széles köréhez való alkalmazkodását, ami szokatlanul nagy fertőzőképességében is közrejátszhat.
A magyar kutatók vizsgálata egyedülálló, ugyanis a világ laborjaiban eddig csak inaktivált, kémiailag kezelt vagy fagyasztott mintákat vizsgáltak. Itthon sikerült aktív, és fertőzőképes példányt megvizsgálni. Erre a vizsgálatra egyedül az atomi erőmikroszkóp (AFM) képes, ezzel lehet natív kórokozókról nagyfelbontású képeket készíteni, mert ennél az eszköznél nincs szükség arra, hogy a mintát fixálják, vagy lefagyasszák.