A mononukleózis jellemző tünete például a duzzadt nyirokcsomó, torokfájás, megnagyobbodott mandula, fáradtság, magas láz és a nyelési nehezítettség, de gyakori panasz a hasban érzett bizonytalan kellemetlenség-érzés, a megnövekedett máj vagy lép.
A diagnózist a tipikus klinikai tünetek megléte esetén mikrobiológiai vizsgálattal lehet igazolni. A panaszok nagyon változó ideig állnak fenn, nagyban függ az immunrendszer védekezőképességétől. Az alaptünetek nagyjából 10 napig okoznak panaszt, de amíg a szervezet „visszarendeződik”, a máj, a lép újra eredeti állapotába kerül, az akár egy hónapig is eltarthat. Ez szinte az egyetlen olyan vírusfertőzés, amely képes „krónikus fáradtság szindrómát” előidézni, ez szélsőséges esetben akár egy évig is okozhat panaszokat
A betegség igen ritkán végzetes: például egy bizonyos genetikai kórképpel együtt kialakulhat egy végzetes vérképzőrendszeri daganat, ez ezrelékes nagyságrend alatt fordul elő.
Megelőzni nem lehet – mondta az immunológus szakember, a tüneteket is inkább csak kezelni lehet például a magas lázat. Antibiotikum szedése azonban egyáltalán nem szükséges (hiszen az nem a vírusos, hanem a bakteriális fertőzés szere). Sőt, bizonyos esetben például, ha amoxicilin származékot is szed a beteg az EBV fertőzés folyamán, komoly allergiás reakció is felléphet.
A „csóklázhoz” vagy EBV okozta mononukleózishoz hasonló tüneteket más kórokozó is kiválthat például a Cytomegalovírus vagy korai szakaszban a HIV is.
Forrás : hirado.hu