MindenegybenBlog

Vigyázat! Mérgezésveszélyre figyelmezteti a teljes lakosságot az országos mentőszolgálat! Hányással, hasi görcsökkel kezdődik és végzetes lehet órákon belül!

A mentők a gombamérgezés veszélyeire figyelmeztetnek.Nyolc embert szállítottak kórházba.Gombamérgezés gyanújával szállítottak kórházba a mentők 8 embert tegnap Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A hányással, hasi görcsökkel járó tünetek egy ismerős által szedett, ellenőrizetlen gombából készült étel elfogyasztása után jelentkeztek. A gomba finom és egészséges táplálék lehet, de ha elmulasztjuk a szükséges óvintézkedéseket, könnyen válhatunk gombamérgezés áldozatává is.A hűvös, csapadékos ősz fokozottan kedvez a gombák fejlődésének. A mentők arra figyelmeztetnek, hogy a kirándulók, erdőjárók az összegyűjtött gombát minden esetben vizsgáltassák be ehhez értő szakemberekkel, még akkor is, ha gyakorlottnak érzik magunkat a gombák felismerésében.Forrás : hirado.hu

 

Gombamérgezés Különböző gombafélék elfogyasztása okozza. A mérgezés tünetei jellemzőek lehetnek a gomba fajtájára, ezért fontos, hogy a rosszullét tüneteit, körülményeit pontosan mondjuk el az orvosnak.

Gyilkos galóca típusú mérgezések A gomba elfogyasztása után 6-12 órával jelentkeznek a visszatérő hányás és hasmenés (vizes), görcsös hasi fájdalom, szapora szívműködés, fokozott verejtékezés, szédülés, láz, tünetei. A beteg átmenetileg jobban lesz. A mérgezés második szakaszában a májsejtek pusztulása miatt a beteg a mérgezést követő 2.-3. napon besárgul és az 5.-8. napon bekövetkezhet a halál. Súlyos mérgezés esetén csak a májátültetés segíthet. Idegrendszerre ható mérgezések két csoportra oszthatók. A muszkarin típusú mérgek (tölcsérgombák, susulyka félék) a vegetatív idegrendszert izgató hatásuk miatt a simaizmok és a mirigyek működését serkentik. Lappangási idő 10-60 perc. Tünetei Fokozott könnyezés és fokozott nyálzás, pupilla szűkület, fokozott verejtékezés, hűvös, nyirkos tapintatú bőr, fokozott bélmozgás, visszatérő hányás, hasmenés, gyomorgörcs, szédülés, fejfájás, remegés a végtagokon, tudatzavar, eszméletvesztés. Lassú pulzusszám, alacsony vérnyomás. Hallucinációkat okozó gomba félék (párduc galóca, légyölő galóca) fogyasztása után a részegséghez hasonló tünetek észlelhetők. Emelkedett hangulat, zavart viselkedés, rémlátomások megjelenése jellemzik. Innen származik a „bolond gombát evett” kifejezés. A beteg kimerülten mély álomba merül. Ébredés után a mérgezés tünetei -szerencsés esetben- nem észlelhetők, de előfordulhat légzésbénulás miatti halál az alvás során.

[LAPOZAS]

Gyomor-bélrendszeri tüneteket okozó mérgezés >>>> Ételmérgezés Ennek oka általában romlott étel, fogyasztása. A hányás, hasmenés mellett a beteg lázas. Allergia Allergiás reakciót válthatnak ki a gombafehérjék. Előfordul, hogy csak az étel ismételt fogyasztásakor jelennek meg az allergia tünetei. A hányást, hasmenést bőrkiütés, zsibbadás kíséri. Súlyos esetben gégevizenyő is előfordulhat.

Mikor gondoljunk gombamérgezésre? Ha gomba fogyasztás után hányinger, hányás vagy más rosszullét jelentkezik. Teendő gombamérgezés gyanúja esetén Ha a gombát magunk gyűjtöttük azonnal forduljunk orvoshoz a családtagokkal együtt, akik az ételből fogyasztottak. A gyors segítség életet menthet! Sürgősen hívjunk orvost, mentőt vagy vigyük a beteget kórházba!

Amíg a segítség megérkezik hánytatással ürítsük ki a gyomor tartalmát. Hányást elősegíthetjük ha egy nagy pohár langyos, sós vizet itatunk a mérgezettel. Garatot tollal (kenőtoll van a háztartásokban) vagy puha tárggyal ingerelhejük. Hánytatást addig folytassuk, amíg víztiszta folyadék jön vissza a gyomorból.

Az ételt tartalmazó hányadékot és az elfogyasztott ételmaradékot tegyük félre, hogy a méreg kimutatását lehetővé tegyük. Csak tiszta tudatú, együttműködni képes egyént hánytassunk. 3 éven aluli gyermeket és az eszméletlen beteget hánytatni tilos, mert hányadék a légutakba kerülve fulladást okozhat.

A belekbe került mérget hashajtással távolítsuk el, keserűsót, Mira vizet itassunk. Ha van otthon orvosi szén ( carbo activatus ) adjunk a betegnek, mert megköti a mérgező anyagokat és azok nem szívódnak fel.

Az orvost tájékoztassuk pontosan arról, hogy honnan származik a gomba, mikor fogyasztottuk, kik ettek belőle, milyen tüneteket észleltünk.

Gombamérgezés megelőzése >>>> Kertben, erdőben játszó gyermeket ne hagyjuk felügyelet nélkül. A gyermeket szeretnek mindent megkóstolni. Vizsgáljuk át a kertet és az ott termett gombákat távolítsuk el. Ha nem ismerjük biztosan a gombát, ne szedjük le. Magunk gyűjtötte gombát vizsgáltassuk meg gomba szakértővel. Nagyobb piacokon találhatunk gombavizsgálót. Nyersen ne fogyasszunk gombát.

Az elkészített gombás ételt, hűtőszekrényben se tároljuk 1 napnál tovább. A nyersen vásárolt gombát (a pincében tenyésztett csiperkét is beleértve) 2-3 napnál tovább ne tároljuk, még hűtőszekrényben sem.-írja a www.drdiag.hu.

Forrás : http://www.drdiag.hu

2017-09-29 15:08:50 - Mindenegyben Blog