MindenegybenBlog

Végrehajtói letiltás – így változtak a szabályok! Mostantól így vonnak le a nyugdíjból, munkabérből,rokkantsági járadékból, GYED-ből, családi pótlékból >>>

Munkabérnek minősül a Munka Törvénykönyve szerinti munkaviszonyban álló munkavállalóadósnak a munkaviszonnyal összefüggésben kapott munkabér jellegű juttatása (munkabér,munkadíj, illetmény, stb.), ideértve a betegszabadság idejére kifizetett összeget, avégkielégítést, továbbá a prémiumot és a jutalmat is.

A munkabérre vonatkozó szabályok alkalmazandók a következő járandóságokra is: munkaviszony jellegű szövetkezeti jogviszony alapján járó munkadíj, közszolgálati és közalkalmazotti jogviszony, szolgálati viszony alapján járó illetmény, társadalombiztosítási jogviszonyon alapuló járandóság (nyugellátások,egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai), az alkotó- és munkaközösségi tag jövedelme, a tudományos továbbképzési ösztöndíjasnak a munkabér jellegű ösztöndíja, bármely személynek a munkájából eredő olyan díjazása, juttatása, követelése, amelyetvalamely szervtől vagy személytől rendszeresen, időszakonként visszatérően kap.

A munkabérből történő levonásnál azt a nettó összeget kell alapul venni, amely a munkabértterhelő, abból a külön jogszabály szerint levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek),egészségbiztosítási és nyugdíjjáruléknak, továbbá egyéb járuléknak a levonása utánfennmarad. Ezen csökkentett összegből általában legfeljebb 33%-ot, kivételesen legfeljebb50%-ot lehet levonni.

Az adóvégrehajtás során 50% levonására kizárólag a jogalap nélkül felvetttársadalombiztosítási ellátás visszatérítése esetén kerülhet sor.Az adós nyugellátásából általában 33%-ot lehet levonni; a jogalap nélkül felvetttársadalombiztosítási ellátás visszatérítése érdekében folyó végrehajtás esetén azonbanlegfeljebb 50%-ot.

Az adóst megillető pénzbeli egészségbiztosítási ellátásból (táppénz, baleseti táppénz, balesetijáradék, terhességi gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj) legfeljebb 33%-ot is kizárólaga jogalap nélkül felvett egészségbiztosítási ellátás fejében, míg a gyermekek ellátásáhozkapcsolódó juttatásokból (gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, családipótlék) a jogalap nélkül felvett hasonló ellátások fejében lehet levonni. A munkanélküliellátásból csak tartásdíj és a jogalap nélkül felvett ellátás vonható le 33 % erejéig. Ha az adósjövedelmét egyidejűleg több jogcímen terheli a letiltás, a levonás a munkabér maximum 50%-áig terjedhet.

[LAPOZAS]

A levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek, nyugellátásnakaz a része, amely megfelel a mindenkori öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének,azonban korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az arésze, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét.10A Vht. 74. §-a taxatív felsorolást tartalmaz a végrehajtás alól mentes juttatásokról:

 a nemzeti gondozási díj és a hadigondozottak pénzbeli ellátása, az életüktől ésszabadságuktól politikai okból jogtalanul megfosztottak kárpótlásáról szóló törvényszerint járó életjáradék, az átmeneti segély, ideértve a meghatározott célra kapott segélyt is, a rendszeresszociális segély, az időskorúak járadéka, a munkanélküliek jövedelempótlótámogatása, az ápolási díj, – az anyasági támogatás, anyasági támogatás, a rokkantsági járadék és a vakok személyi járadéka, a megváltozott munkaképességű személyt megillető juttatás (kereset-kiegészítés,átmeneti kereset-kiegészítés, jövedelem-kiegészítés, átmeneti jövedelem-kiegészítés,átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka), a törvényen alapuló tartásdíj, ideértve a bíróság által előlegezett gyermek-tartásdíjat is,a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényen alapulógyermekvédelmi pénzbeli ellátások, a nevelőszülő részére az államilag gondozott gyermek tartásáért fizetett gondozási díj, az ösztöndíj, a tudományos továbbképzési ösztöndíjas munkabér jellegű ösztöndíjánakkivételével, a kiküldetéssel, külszolgálattal és munkába járással összefüggő költségtérítés, a meghatározott kiadás fedezésére szolgáló összeg, a fogyatékossági támogatás.

Értelemszerűen nem érvényesülhetnek a letiltási korlátozások, ha nem a munkáltatótól,járandóságot folyósító szervtől letiltással, hanem az adós más vagyontárgyára vezetettvégrehajtással (pl. pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt összegre történő végrehajtással) történika követelés behajtása.

2020-02-18 14:16:59 - Mindenegyben Blog