Február másodika a néphagyományok szerint különleges napot jelöl, amely időjárási jóslatokkal és hiedelmekkel van összefüggésben, melyek évről évre újra felkeltenek érdeklődést mind az idősebb, mind a fiatalabb generációk körében.
E napon ünnepeljük a Gyertyaszentelő Boldogasszony napját, amelyhez egy régi mondás is kapcsolódik: ha ezen a napon hó esik és a szél fúj, azt jelenti, hogy a tél hamarosan véget ér. Ez a hiedelem a mai időjárás alapján részben igazolódik, mivel az ország középső részein erős széllökések tapasztalhatók, ám a hó ezúttal elmarad.
E napot a magyar néphagyomány "medve napjaként" is ismeri, amely szorosan kapcsolódik az amerikai Groundhog Day, azaz a "mormota nap" hagyományához. Ez a szokás azt a hiedelmet őrzi, hogy ha a medve (vagy Amerikában a mormota) ezen a napon kijön a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor még hat hétig tart a tél.
Ezek a hagyományok nem csak az időjárásra vonatkozó népi bölcsességet őriznek, hanem kulturális és közösségi összetartozásunkat is erősítik, évről évre felidézve a régi idők szokásait és hiedelmeit.
Taquka, a nyíregyházi medve szerint itt a tavasz
A hagyomány szerint, ha a medve (vagy a mormota) ezen a napon kijön a barlangjából és meglátja az árnyékát, mert napos az idő, akkor még hat hétig tart a tél. Ha viszont nem látja meg az árnyékát, mert felhős az ég, akkor korán jön a tavasz. Nos, lássuk, mit szóltak ehhez a Nyíregyházi Állatpark mackói - a videóért külön köszönet a munkatársainak:
A maci és a népi jóslat szerint tehát korán jön a tavasz, no majd meglátjuk, hogy igaza lesz-e. Egy biztos, a hétvégén belekóstolunk egy kicsit a kora tavaszba, nyugat felől ugyanis élénk, erős széllel dől be majd az enyhe óceáni légtömeg a Kárpát-medencébe.
Vasárnap már a 16 fokot is elérhetjük
Élénk, erős széllel jön majd az enyhe óceáni levegő. Sok helyen fagymentesek lesznek az éjszakák hétvégén.
Hétvégén belekóstolunk egy kicsit a kora tavaszba, nyugat felől ugyanis élénk, erős széllel dől be majd az enyhe óceáni légtömeg a Kárpát-medencébe. A szél tehát mindenképpen főszerepet kap a hétvége során, és még éjjel sem áll le teljesen, emiatt enyhe,
több helyen fagymentes éjszakákra lehet számítani.
Fagypont alatti értékeket a derültebb, szélcsendesebb délnyugati tájakon és a szélvédettebb északi völgyekben mérhetünk.
Szombaton és vasárnap is hosszabb-rövidebb napos időszakokra van kilátás. Északkeleten lesz több, délnyugaton kevesebb a felhő, helyenként kisebb eső, záporok is előfordulhatnak. A nappali felmelegedést tekint vasárnap készülhetünk a legmelegebb időre: a nyugati, délnyugati tájakon
néhol már 15-16 fokot is mutathatnak a hőmérők.
A melegedés kitart a jövő hét első napjaiban is, sőt még fokozódni is fog. Egyes helyeken akár a 20 fokot is megközelíthetjük majd.