Az Országos Kórházi Főigazgatóság felhívására már 500, egészségügyi szakon tanuló, illetve ilyen végzettséggel rendelkező önkéntes jelentkezett a kórházakba munkára. Müller megköszönte a segítségüket.
Megkezdik a Paksi Atomerőmű és a BKK dolgozóinak az oltását.
A járvány ezen kritikus szakaszában a nagyon gyors terjedés miatt az operatív törzs és az országos oltási munkacsoport úgy döntött, az egészségügyi, szociális dolgozók, regisztrált idősek, krónikus betegek, védekezést irányító emberek mellett megkezdik az ún. egyes kritikus infrastruktúrákba tartozó szolgáltatók, vállalatoknál dolgozó embereknek az oltását – jelentette be Müller. Ide tartoznak:
A BKK érintett dolgozói:
a magyar lakosság áramellátását biztosító Paksi Atomerőmű és az MVM dolgozóinak érintett csoportja
A MÁV és GYSEV kritikus infrastruktúrába tartozó dolgozói
Ezek mellett továbbra is zajlik a 65 év felettiek oltása az oltópontokon és háziorvosoknál.
Szennyvízvizsgálat
Egy jó hírrel folytatta Müller, aki szerint a 11. héten szennyvizeinkben a vírus örökítóanyagának mennyisége stagnál, néhány helyen cpedig sökkenést mértek.
Csökkenést tapasztaltak:
- Salgótarjánban
- Tatabányán
az 5 vizsgált Budapest-környéki településen
Müller szerint a szennyvízadatoknak prognosztikai jelentőségük van, bizakodó azzal kapcsolatban, hogy a járvány terjedése talán mérséklődhet a közeljövőben. Ezzel a gondolattal kapcsolatban azonban megjegyezte, hogy a szennyvízadatok előrejelző szerepe a járvány dinamikájának alakulásában a múltban sem volt megbízható, ezért a friss jelentés kapcsán is fontos leszögezni, hogy ezeket az adatokat érdemes fenntartással kezelni.
Csalókra figyelmeztet Müller
Müller beszámolt róla, hogy csalók keresik fel az embereket, hogy az otthonukban oltsák be őket. Felhívta a figyelmet, hogy ilyen esetekben mindenki kezdjen el azonnal gyanakodni, mert az oltásokat Magyarországon jelenleg az oltópontokon végzik. Akik nehezen mozognak, azokhoz háziorvos kiviszi a védőoltást, éppen ezért legfeljebb csak ők kopogtathatnak be valós oltási szándékkal.
Mikor érkezik Magyarországra a Janssen első vakcinaszállítmánya?
Müller a kérdésre válaszolva elmondta, április második felében számíthatunk rá, de azt nem tudja megmondani, mekkora mennyiséget kapunk majd.