Erre a külgazdasági és külügyminiszter azzal reagált, hogy úgy látszik, hogy mindenki felcsapott földgázszakértőnek, és elképesztő “megokosodás“ zajlik le az ellenzéki oldalon. “Nem tudom, hogy azok, akik ilyen rendkívül előnyös nyilatkozatokat tesznek, láttak-e már valaha földgázbeszerzési szerződést és egyáltalán értenek-e bármit a földgázpiac működéséről” - jelentette ki, hozzátéve: nem tudja, hogy az ilyeneket nyilatkozóknak “van-e közgáz típusú képzettsége”.
“Ne vegyenek be nyugtatót, ha felmegy az ár újra”
“Azt szeretném javasolni az ellenzéki képviselőknek, hogy ne vegyenek be nyugtatót majd akkor - mert ez egy természetes folyamat - ha nagyobb lesz megint a kereslet és fel fog menni az ár” - fogalmazott.
A hosszú távú gázszerződés “képletéről”:
Szijjártó Péter az ATV kérdésére, hogy mennyit fizetünk az orosz gázért, elmondta: “a hosszú távú szerződések árazásában ez úgy néz ki - legalábbis vannak olyan hosszú távú szerződések, ahol ez úgy néz ki -, hogy egy bizonyos csúszással követi az aktuális tőzsdei árat”.
“Tehát mindenki nyugodjon meg, a jelenlegi alacsony árak a magyar beszerzési szerződésben is reflektálódni fognak” - jelentette ki a miniszter.
Szijjártó Péter munkatársunk kérdésre hangsúlyozta: “pont azért hívják az egyiket spot piaci árnak, mert az azonnal van, a másikat meg hosszú távú szerződésnek, mert az egy bizonyos időszak után követi le a spot-piaci árazást”.
“Nyugodjon meg mindenki, minden ellenőrzés alatt van, a spot-piaci árak reflektálódnak a hosszú távú szerződésben” - jelentette ki.
Aztán a miniszter “további hasznos elmélyülést kívánt mindenkinek az ellenzéki oldalon a földgázpiac működésében és a földgázárazás mechanizmusainak tanulmányozásában”.