ÚJ ATM CSALÁS! Legyen résen ha pénzt vesz fel az automatából!
Minden készpénzfelvételnél érdemes résen lenni, hiszen az ATM-es csalók nem pihennek. Újabb és újabb trükkökkel próbálják megkopasztani a gyanútlan bankkártyahasználókat. Most megismerkedhetnek a csalók legújabb trükkjeivel, illetve a biztonsági szabályokkal.
Néhány héttel ezelőtt London egyik forgalmas, turisták által kedvelt csomópontjában fotóztak egy „megbuherált” automatát – írja a Pénzcentrum. A gépről készített képen jól látszik, hogy a kártyaolvasó egyes elemei nincsenek teljesen egy szintben.
A képen látható kártyaolvasón egy szabad szemmel szinte alig észrevehető plusz eszköz van, ami a kártya mágnescsíkját tudja leolvasni. A leolvasás után pedig már ott is vannak az adataink a szélhámosoknál, akik ezek alapján könnyedén készíthetnek egy másolatot a kártyánkról, egy úgynevezett klónkártyát.
Hogy szerzik meg a pénzünket?
Az ATM automaták forgalmazásával és szervizelésével foglalkozó DBM Kft. egyik szakembere elmondta, hogy bár mostanában nem találkoztak hasonló problémás automatával, de hazánkban is előfordulnak hasonló esetek.
A fent említett trükk azonban csak a mágnescsíkkal ellátott bankkártyáknál működik, ám a legtöbb kártyán ez még megtalálható. Az a kártya, amin kizárólag chip van, így nem másolható.
A kártyaadatok megszerzése mellett a hozzá tartozó PIN kódra is szüksége van a tolvajnak, amit általában egy apró kamera segítségével könnyen megszereznek, de az sem ritka, hogy a PIN padra álgombokat, esetleg egy fóliát helyeznek, hogy később az ujjlenyomatokból kiolvassák a PIN kódot.
Többek között az ilyen csalások miatt jelentek meg az ATM-eken az úgy nevezett „PIN pajzsok”, amelyek eltakarják a kezünket a kamerák elől, amikor beütjük a számokat.
HirdetésEnnek a csalásnak nagy veszélye, hogy amíg mások a kártyánk másolatával vásárolnak, addig az eredeti darab ott lapul a zsebünkben, és semmit sem sejtünk arról, hogy közben használják a számlánkat.
Régen elterjedt volt a leragasztásos csalás is, aminek az a lényege, hogy a szélhámosok a pénzkiadó nyílásra helyeznek fel egy olyan eszközt, ami miatt mi nem tudjuk kivenni a pénzünket. Ez ellen azonban szerencsére már a legtöbb bank megtanult védekezni.
Hogyan védekezhetünk?
Pénzfelvétel előtt mindig ajánlott ellenőrizni az automatán a következőket:
- Vannak-e mozgó alkatrészek az ATM-en
- Ha ismert automatát használunk, figyeljük meg, hogy a szokott módon villog-e az ATM kártyaleolvasója
- Nézzük meg a pénzkiadó nyílásokat
- Nézzünk körbe, nincs-e a közelben, az automata oldalán vagy a tetején kamera
- Vizsgáljuk meg a billentyűzetet, hogy nincs-e rajta esetleg egy plusz fólia
- Mindig takarjuk el a kezünket, amikor beírjuk a PIN kódot
- Érdemes beállítani a számlán egy alacsonyabb nap limitet, amivel mérsékelhető az esetleg előforduló kár
- SMS értesítés beállításával szinte azonnal megtudhatjuk, ha valaki más használja a kártyánkat
Ha pedig olyan pénzmozgást tapasztalunk, amit nem mi kezdeményeztünk, ne habozzunk, azonnal hívjuk fel bankunk ügyfélszolgálatát, és érdeklődjünk arról is, hogy szükséges-e rendőrségi feljelentést tennünk.
Forrás :penzcentrum.hu/csalad.hu