Legtöbbünknek fontos, hogy minél tovább, és minél jobb életminőségben, egészségben élhessünk. Ennek érdekében érdemes ismernünk azokat a táplálkozási szokásokat, amelyek ehhez hozzásegíthetnek. Ma egy olyan egyszerű élelmiszerről lesz szó, amely a magyar étkezési szokásokban tradicionálisan fontos szerepet tölt be, bár egyes országokban kevésbé szívlelik annak használatát.
A máknak számos pozitív hatása ismert, így lassítja az öregedési folyamatot, mivel a csontok sűrűségvesztésének ütemét fékezi. Mindez annak köszönhető, hogy rengeteg vitamint (B1-, B5-, B6- vitamint) és ásványi anyagot tartalmaz, így nagy mennyiségben található benne magnézium, kálium, kalcium, foszfor, valamint vas, olajsav és palmitinsav. Omega-4 növényi zsírsavakat is tartalmaz, így hosszú távon csökkentheti a magas vérnyomás betegség, a trombózis, valamint az embólia kialakulásának kockázatát.
Jó hatással van szellemi teljesítőképességünkre, a gyomor és a belek működésére, valamint a sebgyógyulásra. A drága ételkiegészítőkhöz képest még az ára sem jelentős. Természetesen a mák, mint ahogyan semmilyen más élelmiszer sem csodaszer, a már kialakult betegséggel minden esetben forduljunk orvoshoz, a megfelelő étkezési szokások csak abban segítenek minket, hogy a betegségek kisebb eséllyel jelentkezzenek.
Hogyan érdemes tárolnunk a mákot? Daráljuk le, vagy vegyünk darált mákot, keverjük össze egy kevés vízzel, és kedvünk szerint ízesítsük lehetőleg mézzel vagy édeskével. Egy dunsztosüvegben tegyük be a hűtőbe.
Mennyit fogyasszunk belőle? Az első hónapban napi egy evőkanállal fogyasszuk, később pedig lehet csökkenteni az adagját, mondjuk két naponkénti egy evőkanálra. Mondjuk naponta 1 dl tejbe vagy vízbe egy evőkanál darált mákot keverünk, és megisszuk.
Ne felejtsd el megosztani, hogy a barátaid is tudjanak róla!
Fentiek információs célt szolgálnak, nem minősülnek orvosi javaslatnak! Betegség esetén fordulj orvoshoz! Jó egészséget kívánunk!