MindenegybenBlog

TÍZEZRES TÁMOGATÁSOK EGYEDÜLÁLLÓ SZÜLŐKNEK! Tudd meg, milyen kedvezményeket vehetsz igénybe, ha egyedülálló szülő vagy, és spórolj, akár több tízezer forintot havonta.

Egyedül neveled gyermekedet? Mutatjuk, miket igényelhetsz!

A gyermeknevelés nem csak fizikailag és lelkileg, de anyagilag is próbára teheti az embert. Ha úgy hozta a sors, hogy ezekkel a kihívásokkal egyedül kell megbirkóznunk, jó, ha tudjuk, milyen plusz juttatásokat és kedvezményeket vehetünk igénybe. Íme a lista!

Több okból válhat valaki egyedülálló szülővé. Azonban álljon akár válás, akár megözvegyülés, akár önálló döntés a háttérben, a csonka családokat egyaránt megilletik az alábbi kedvezmények.

Havi párezer forint is számíthat

Az egyik legáltalánosabb segítség az egyedülálló szülőknek, hogy magasabb összegű családi pótlékra jogosultak, mint azok, akik párjukkal osztoznak a gyermekneveléssel járó terheken.

Egy gyerek esetén a 12 ezer 200 forint helyett 13 ezer 700 forintot, két gyermek után pedig a 13 ezer 300 forint helyett 14 ezer 800 forintot kap gyermekenként az, aki egyedül neveli a kicsiket. Ez azt jelenti, hogy az alapösszeghez képest gyermekenként havi 1500 forinttal - két gyermekkel tehát összesen 3 ezer forinttal - kapnak többet az egyedülálló anyák vagy apák.

3 vagy több gyermek után gyermekenként 17 ezer forint az egyedülállóknak járó havi családi pótlék összege, tehát minimum 3 ezer forinttal kerül több így családi kasszába (az alapösszeg ugyanis 16 ezer forint/gyermek/hónap).

Emellett havi 2 ezer 600 forinttal kapnak többet azok, akik egyedül látják el tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeküket: ez az összeg alapesetben 23 ezer 300 forint, a csonka családoknál viszont 25 ezer 900 forint havonta.

Az igazán nehéz anyagi helyzetben élőknek nagy segítséget jelenthet a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény. A gyermekét vagy gyermekeit egyedül nevelő szülő akkor jogosult a támogatásra, ha az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 145 százalékát, vagyis a 41 ezer 325 forintot. A segély összege havi 6 ezer 270 forint. 

Ami jár, az jár

Fontos kiemelni, hogy a családi adókedvezmény a gyermeket nevelő szülők számától függetlenül igénybe vehető, így az egyedülálló anyák vagy apák ugyanúgy kihasználhatják az adóalap-csökkentés nyújtotta lehetőségeket. Ez a nettó fizetés tekintetében annyit tesz, hogy az egy gyermeket nevelők 10 ezer forinttal, a kétgyermekesek összesen 35 ezerrel (jövőre már 40 ezerrel), a nagycsaládosok pedig gyermekenként 33 ezer forinttal kapnak többet a számlájukra minden hónapban.

[LAPOZAS]

Ugyanúgy jár továbbá a CSED, a GYED és a GYES az egyedülálló szülőknek is, ha az előírt feltételek teljesülnek, például hogy a gyermek érkezése előtti 2 évben minimum 1 év bejelentett munkaviszonnyal rendelkeznek.

Emellett igényelhetik a gyermekről egyedül gondoskodó szülők is a GYED extrát, ami azt jelenti, hogy a gyermek fél éves kora után lehetőség nyílik visszatérni a munka világába, és így a fizetés mellett a gyermekgondozási díj is növelheti a családi kassza bevételét. 

Valamint diplomás GYED is elérhető az egyedülálló anyukáknak és apukáknak is, ráadásul idén a folyósítás időtartamát is meghosszabbították, egészen a gyermek 2 éves koráig.

Ezeken kívül a CSOK-ról sem kell lemondania a csemetéket egyedül nevelő szülőknek, csak a gyermekelhelyezést kell igazolni hozzá.

Mi lesz a gyerektartással?

Ha a szülő egyedül maradásának nem elhalálozás az oka, a különélő szülő köteles gyerektartást fizetni. Ennek összege általában megállapodás kérdése, de egy gyermek után jellemzően az előző évi átlagjövedelem 20, kettő után 40, és három gyerek után pedig akár az 50 százaléka is lehet. 

Ha a gyerektartás kifizetése elmarad, az állam megelőlegezheti a pénzt a csonka családnak, majd behajtja a tartozó szülőn.

[LAPOZAS]

Ki marad otthon a gyerekkel?

Ha az ember egyedül neveli a gyermekeit, különösen nagy fejtörést okozhat, hogy ki vigyázzon a kicsikre vészhelyzet esetén. Valószínűleg ezért is alakulhatott ki az az engedmény, hogy a bölcsődei elhelyezés során előnyt élveznek az egyedülálló szülők gyerekei, tehát alacsony létszámlimit esetén is biztosítanak nekik helyet.

Emellett a gyermekápolási táppénz kapcsán is gondoltak a folyton megbetegedő kicsikről egyedül gondoskodó anyukákra és apukákra: az igénybe vehető napok száma ugyanis ebben az esetben a duplája az alapnak, tehát olyan, mintha mindkét szülőét egy személy venné igénybe.

Ez azt jelenti, hogy 6 és 12 éves gyermek esetén 28 nap, 1 és 6 év között 84 nap, 1 év alatti újszülöttnél pedig korlátlan idejű gyermekápolási táppénz illeti meg az anyát vagy apát.

Előnyben az anyák

Vannak azonban olyan támogatások, amelyeket az apák nem tudnak igénybe venni, még akkor sem, ha ők maradnak egyedül a csöppséggel. Ilyen például a már nevében is erre utaló anyasági támogatás. Ezt azonban a teljes és a csonka családban élő anyukák egyaránt igényelhetik, az összeg ugyanaz mindkét esetben.

Az egyedülálló édesanyáknak is jár tehát a szülés pillanatában érvényes öregségi nyugdíj minimum összegének 225, ikerterhesség esetén pedig a 300 százaléka: az előbbi jelenleg 64 ezer 125 forintot, utóbbi pedig 85 ezer 500 forintot jelent, de csak abban az esetben, ha a szülő részt vett az előírt számú várandósgondozáson (ez alapesetben 4 alkalom, koraszülés esetén viszont csak 1). Ezt a szülés követő 6 hónapon belül kell igényelni, különben elévül.

De ilyen például a diákhitellel rendelkező anyukáknak járó engedmény is, miszerint a gyermek születését követő 1 évben felfüggesztik a törlesztési kötelezettséget, 2 gyermek esetén feleződik a visszafizetendő összeg, a 3 vagy több csemetét nevelő nőknek pedig a teljes tartozást elengedik. Arról, hogy ezt a segítséget a későbbiekben tervezik-e kiterjeszteni az egyedülálló apákra is, egyelőre nincs információnk.

2019-11-23 23:58:58 - Mindenegyben Blog