Ugyanúgy jár továbbá a CSED, a GYED és a GYES az egyedülálló szülőknek is, ha az előírt feltételek teljesülnek, például hogy a gyermek érkezése előtti 2 évben minimum 1 év bejelentett munkaviszonnyal rendelkeznek.
Emellett igényelhetik a gyermekről egyedül gondoskodó szülők is a GYED extrát, ami azt jelenti, hogy a gyermek fél éves kora után lehetőség nyílik visszatérni a munka világába, és így a fizetés mellett a gyermekgondozási díj is növelheti a családi kassza bevételét.
Valamint diplomás GYED is elérhető az egyedülálló anyukáknak és apukáknak is, ráadásul idén a folyósítás időtartamát is meghosszabbították, egészen a gyermek 2 éves koráig.
Ezeken kívül a CSOK-ról sem kell lemondania a csemetéket egyedül nevelő szülőknek, csak a gyermekelhelyezést kell igazolni hozzá.
Mi lesz a gyerektartással?
Ha a szülő egyedül maradásának nem elhalálozás az oka, a különélő szülő köteles gyerektartást fizetni. Ennek összege általában megállapodás kérdése, de egy gyermek után jellemzően az előző évi átlagjövedelem 20, kettő után 40, és három gyerek után pedig akár az 50 százaléka is lehet.
Ha a gyerektartás kifizetése elmarad, az állam megelőlegezheti a pénzt a csonka családnak, majd behajtja a tartozó szülőn.