Mire számíthatnak idén? Mennyibe kerül majd a beiskoláztatásuk? Mi lesz a digitális oktatással? Milyen lesz az új érettségi? Egyáltalán kik és hogyan kaphatnak most oltást? Ennek jártunk most utána, itt vannak a legfrissebb információk az idei iskolakezdésről.
A 2021/2022-es tanév előre láthatóan a pandémia előtt megszokott hagyományos formában indul, és az előző évvel ellentétben idén a tanév rendjét is időben kihirdették. A tanév azonban így sem indul kihívások nélkül.
A pedagógushiány például egyre nagyobb gondot okoz. Szakemberek szerint jóval több, mint tízezer tanár és tanító hiányzik a rendszerből. A legsúlyosabb a helyzet Budapesten és Pest megyében, pusztán az üres állások alapján, viszont a kisvárosokban, falvakban még nehezebb feladat egy-egy állás betöltése. A 2023/2024-es tanévben érettségizőknek pedig már most a megváltozott érettségi vizsgakövetelményekre gondolva kell majd folytatniuk a felkészülést a hátralévő tanulmányaik alatt.
A 2021/2022-es tanév rendjéről szóló kormányrendelet alapján az iskolai év szeptember 1-jén, szerdán kezdődik, és 2022. június 15-ig, szerdáig tart. Hogy milyen dátumokat érdemes megjegyezni? Hogy zajlik majd a könyvosztás? Lássuk!
Egy hónap és kezdődik az iskola, az általános iskolások koronavírus elleni oltása körül azonban még mindig sok a kérdés. Ahogy azt az Eduline írja, a szakemberek szerint június végéig a legtöbb gyereket be kellett volna oltani ahhoz, hogy szeptemberben biztonságosan kezdődhessen a tanév. A kormány viszont néhány napja értesítette az iskolákat az újabb oltási kampányról, mely szerint a 12-18 éveseket tervezik beoltani augusztus végén.Póta György házi gyerekorvos korábban azt mondta, nehéz megmondani, hogy mennyi oltás kellene a gyerekek nyájimmunitáshoz, de nekik is meg kell kapniuk a vakcinát ahhoz, hogy a koronavírus fenyegetése minimálisra csökkenjen.
[LAPOZAS]Igazából nem lehet kérdés, hogy feltétlenül érdemes oltani a gyerekeket
– mondta korábban Póta György.
György István, az országos oltási munkacsoport vezetője korábban felhívta a figyelmet arra, hogy Európában egyedül Magyarországon oltják tömegesen a 12 év felettieket. Az államtitkár éppen ezért arra biztatja a szülőket, hogy éljenek a lehetőséggel, és a tanévkezdésig adassák be mindkét oltást gyermekeiknek. A 12-18 éves korosztály oltási akciója pedig augusztus végén kezdődik.
Jelenléti oktatásra készülünk, a tanárok átoltottsága kilencven százalék feletti, egész tantestületek megfertőződésétől tehát nem kell tartanunk
– magyarázta Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár. Majd hozzátette, felkészültek arra, hogy lehetnek egyedi esetek, de azt remélik, jóval kevesebb intézkedést és korlátozást kell majd végrehajtani, mint az elmúlt tanévben. Ugyan a kisiskolásoknak még nincs oltás, de mint mondta, náluk “egyébként is alacsony volt a fertőzés előfordulása”.
Biztosított lesz az idei tankönyvellátás is. 13,3 millió tankönyv gyártása van folyamatban, a szeptemberi tanévkezdésre valamennyi az iskolákban lesz
– közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának közoktatásért felelős államtitkára. Hozzátette, az előző évhez hasonlóan a köznevelésben és a szakképzésben tanuló valamennyi diáknak biztosítják az ingyenes tankönyveket, erre idén 13 milliárd forintot fordítanak.
Habár még egy jó hónap hátravan a nyári szünetből, akinek iskoláskorú gyereke van, az már biztosan elkezdte lapozgatni a tanszeres akciós újságokat – hiszen az augusztusi pénzügy keretbe bele kell férnie ezeknek is. A koronavírus-járvány negyedik hulláma feltartóztathatatlanul közeleg, így csak reménykedni tudunk, hogy digitális oktatás-mentes, nyugodt őszünk lesz.
A szükséges eszközök beszerzését nem lehet megúszni, egy átlagos, kétgyermekes család összesen 40-80 ezer forintot költ ebben az időszakban, de az első osztályt kezdőknek még az otthoni irodabútorok a számítástechnikai eszközök megvásárlása további, jelentősebb kiadást jelenthet
– derül ki a Pulzus Kutató által tavaly készített felmérésből.
Ha azonban a fiatal a középiskolát kezdi meg, ennél is többe kerülhet pláne, ha a főiskolai, egyetemi tanulmányait egy másik városban, akkor az albérlet és a kaució miatt ez az összeg akár meg is sokszorozódhat. Jó tudni azonban, hogy számos pályázati lehetőség van, mely leveszi a terhek egy részét a szülők válláról.