Halálra gázolt a budapesti Déli pályaudvarról Oroszlányba tartó vonat kettő embert csütörtök délelőtt Tatabányánál – tájékoztatta a Mávinform az MTI-t. A helyszíni vizsgálat végéig, várhatóan csütörtök kora délutánig csak egy vágányon haladhatnak a vonatok Tatabánya és Szárliget között – tartalmazza a közlemény. A baleset miatt a Budapest– Győr– Hegyeshalom vonalon 10-15 perccel hosszabb menetidőkre kell számítani. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt közölte, hogy a baleset Tatabányán az alsógallai megálló közelében történt, mikor is egy személyautó ismeretlen okokból a sinekre hajtott.
A vonat hiába adott hangjelzést, már késő volt és bekövetkezett a tragédia. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerint az autóban egy fiatal édesanya és 5 éves lánygyermeke tartózkodott, akik a balesetben azonnal életüket vesztették. Az utasokért mentesítő járat érkezett, a tatabányai hivatásos tűzoltók segítséget nyújtottak a biztonságos átszállásban.
Magyarországon – a MÁV lapunk kérdéseire küldött válasza szerint – a vasúti átjárók védelme, azok biztosításának módja kivétel nélkül minden esetben megfelel a hatóságilag előírt biztonsági szintnek. És bár nagy számban vannak sorompóval, fénysorompóval nem biztosított útátjárók is,
a balesetek közel 70 százaléka sorompóval, fénysorompóval védett átjáróban történik.
HirdetésMárpedig ezekben az esetekben a balesetek nem magyarázhatók az átjárók védtelenségével. Már csak azért sem, mert az elmúlt 15 évben nem történt útátjárós baleset a vasút hibájából.
Egyes útátjárókban, ahol gyakran történtek balesetek vagy a gépjárművek gyakran megrongálták a fénysorompó árbocát, ezért a Magyar Közút felé a MÁV javasolta az útátjáró felülvizsgálatát. Több helyen sebességkorlátozó, veszélyes útkanyarulatok jelzőtáblákkal és a vasúti átjárót előjelző táblákkal sikerült megelőzni a további baleseteket.
A MÁV ezen felül – a megelőzése érdekében – egyes fénysorompók optikáját ledes fényforrásokra cserélte, kezdeményezte a vasúti átjáróra figyelmeztető táblák kiegészítését sárga háttér-figyelmeztetővel és az útburkolat felfestését figyelmeztető csíkokkal.
Egyes átjárókban a fenti intézkedések hatására a csapórúd-törések száma 90 százalékkal csökkent. A TramTrain hódmezővásárhelyi vonalán a Kistópart utcai körforgalomban bekövetkező ütközések megelőzésére STOP tábla felszerelését és burkolati jel felfestését kezdeményezte a MÁV, és miután ez megtörtént, a körforgalomban nagyságrendekkel csökkent a vasútvillamos ütközéses baleseteinek száma.