Szombat este már el is költheted, amit utalnak neked!
Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója a Fintech Innovation 2016 konferenciáján beszélt a hazai magyarországi fizetési rendszer jövőjéről. 2019-ben már másodpercek alatt fizethetünk elektronikusan bárkinek, a terveik szerint, például azonnal költeni kezdhetjük a szombat este számlánkra érkező pénzt is.
Még nagyon modern dolognak számított 1994-ben az egynapos átutalások bevezetése a magyar pénzügyi rendszerben, ugyanis addig a 3-4 napos átutalások voltak a megszokottak. Ezután úgymond alig történt valami változás húsz évig, 2012-ben viszont végre bevezették hazánkban is a napon belüli, 2-3 óra alatt megvalósuló átutalások rendszerét. Most pedig itthon, Magyarországon 2019-re tervezik az azonnali átutalások bevezetését , annak érdekében, hogy még hatékonyabbá tegyék a fizetési rendszert.-írja a http://privatbankar.hu
Az utóbbi években igencsak megnőtt az igény a real-time, azonnali fizetésekre, a hazai fogyasztók körében, ennek egyik oka lehet az internetes vásárlások egyre nagyobb mértékben való terjedése. De ugyanebbe az irányba mutatnak az azonnali kommunikáció, e-mail, üzenetküldő rendszerek is. Ehhez természetesen az is nagymértékben hozzájárul, hogy a kamatszint csökkenése erősen csökkenti a nyereséget a bankszektorban, ezért a pénzintézeteke a tranzakciókból, díjakból igyekeznek egyre nagyobb többletbevételt elérni.
Fontos, hogy minden szituációban használható legyen
Elég sok korlátja van a jelenlegi fizetési infrastruktúrának, például kevés a kommunikációs lehetőség vagy nem támogatja az innovatív megoldásokat, sok esetben lassú. Azért van óriási szükség új megoldásokra, mert túl bonyolult, a működtetési költségek igen magasak.
Természetesen ma is léteznek jól működő, modern fizetési eszközök, megoldások, mint például a bankkártya, ezeket lehet használni nagyon sok fizetési szituációban. Arra akarják arra felkészíteni az azonnali fizetések tervezett rendszerét, hogy kivétel nélkül, minden helyzetben használható legyen. A bankok versenyképességét is növelnie kell a rendszernek. Az igazgató meglátása szerint nem eléggé innovatív a bankszektor, éppen ezért attól tartanak, hogyha ráhagyják, akkor ennek köszönhetően lemarad a versenyben.
Jöhet a szombat esti átutalási
Előnyöket tartogat az azonnali fizetések rendszere mindhárom főszereplőnek: a pénzügyi szolgáltatóknak, a kereskedőknek és a fogyasztóknak is. Könnyebben beléphetnek majd a piacra a fizetési szolgáltatások nyújtói, ennek következtében könnyebben bevezethetnek új szolgáltatásokat és nem utolsó sorban a fizetési szolgáltatásokból szilárd bevételük származhat.
A fogyasztók számára pedig gyors fizetési megoldások esznek elérhetőek, például ezután olyan helyzetekben is elektronikusan fizethetnek, ahol eddig erre nem volt lehetőség, és reményeik szerint sokkal hatékonyabban fizethetnek majd a vállalkozások is. Nagy előnyt jelent majd a kereskedőknél a gyorsaság és az alacsonyabb költségek, és a készpénzkímélő megoldások várható terjedése is.
Ami ezután következik az a 7/24/365, ami azt jelenti, hogy az év és a hét minden napján, minden órában. Ha szombat este pénzt utalnak majd valakinek, akkor ehetőségük van másodpercek múlva elkölteni azt, például egy szórakozóhelyen. Csupán néhány másodperc lesz a maximum végrehajtási idő. A rendszert természetesen a megfelelő európai uniós fejlesztésekkel összehangolják majd.
A lengyeleknél már van ilyen szolgáltatás
A brit azonnali fizetési rendszerrel kapcsolatos tapasztalatokról beszélt Barry Kislingbury, az ACI Worldwide Solutions igazgatója . Az EU-ban már hét olyan tagállam van, ahol ezt bevezették, mint például Svájc, Nagy-Britannia vagy éppenséggel Lengyelország, sok államban, mint például itthon pedig dolgoznak rajta. Világszerte 18 ilyen állam van. Az is igaz, hogy nem olcsó a, mert át kell alakítani nagyon sok pénzügyi eljárást.
HirdetésA real time világ és a hagyományos között túl nagyok a különbségek, túl nagy a szakadék. A szakember véleménye szerint nem lehet az azonnali átutalások rendszerét megvalósítani a jelenlegi SEPA kötegelt rendszer átalakításával, „újrahasznosításával”. Nem annyira az adott ország lakosságától függ majd az azonnali fizetések forgalma, hanem inkább az alternatív fizetési lehetőségek elérhetőségétől és sebességétől.
Az azonnali fizetési forgalom Nagy-Britanniában 2013-ról 2014-re 14 százalékkal nőtt. Egyelőre még csak a bankok kisebb része csatlakozott a rendszerhez Lengyelországban, és így is 2015-ben 1,69 millió tranzakciót bonyolítottak le.
Forrás : privatbankar.hu