Átlagosan körülbelül 3 évente cserélnek szemüveget a magyarok. Bár a divat is nagy szerepet játszik a döntés meghozatalakor, ám az okok között a legfontosabb még mindig egészségügyi, nevezetesen a szem állapotának romlása, a dioptria megváltozása.
Mivel a szemüvegek egyre könnyebbek és kevesebb anyagból készülnek, így az emberek hajlamosak azt gondolni, hogy mindent kibírnak. Ez azonban koránt sincs így, vigyázni kell rájuk, mert törékenyek. Ha azonban mégis megtörténik a baj, nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, milyen fogyasztóvédelmi jogok illetnek meg minket.
Van rá garancia
[ ]A szemüvegek és az optikai eszközök szempontjából a tartós fogyasztási cikkek kötelező jótállásáról szóló kormányrendelet az irányadó. Vagyis ha a bruttó vételár meghaladja a 10 ezer forintot, akkor egyéves jótállás vonatkozik rájuk.
Ha tehát a vásárlást követő egy éven belül “meghibásodás” történik, és a hiba jellege indokolja, akkor ugyanazokkal a szavatossági jogokkal élhet a fogyasztó, mint más esetben is. Kérhet javítást, cserét, árleszállítást vagy vételár-visszafizetést. Ha egy éven túl történik a panasz, akkor viszont már a fogyasztónak kell bebizonyítania, hogy a szemüveg gyári hibás vagy anyaghibás, amiért kártalanítást kér – magyarázta Kolyvek Antónia, a Budapesti Békéltető Testület szóvivője a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
szemüveg elkészítésekor érdemes érdeklődni arról, hogy az optikai üzlet vállal-e garanciát arra az esetre, ha például ott rossz dioptriát állapít meg a látásvizsgálatnál, és az alapján készül el a lencse. Illetve nem árt tájékozódni a szerződéskötési feltételekről sem – tette hozzá.