A Nature Communications című tudományos folyóiratban publikált tanulmány készítői szerint a 250-66 millió évvel ezelőtt élt ősmadarak fosszíliái nagyon ritkák, ezen belül is a fiókák megkövesedett maradványai a “ritka kövületek legritkábbjai” közé tartoznak – írja a BBC News.
Az apró teremtmény az Enantiornithes madarak csoportjába tartozott. Ezek többsége foggal és karomban végződő ujjakkal rendelkezett, de ezeket leszámítva nagyon hasonlítottak a modern madarakhoz.
A madárfiókának valószínűleg voltak tollai - Raúl Martín illusztrációja - BBC News
A most azonosított madárfióka-kövület – Kép: Nature Communications
“ELKÉPESZTŐ AZT LÁTNI, HOGY A MA ÉLŐ MADARAK JELLEGZETESSÉGEINEK EGY RÉSZE MÁR TÖBB MINT SZÁZMILLIÓ ÉVVEL EZELŐTT IS LÉTEZETT”
– mondta Luis Chiappe, a Los Angeles-i Természettudományi Múzeum munkatársa.
A fióka valamivel kisebb volt, mint az ember kisujja és mindössze 10 grammot nyomott. A madár nem sokkal a tojás elhagyása után pusztult el, egyedülálló betekintést nyújtva a kutatóknak az ősmadarak fejlődésének egy kritikus szakaszába.
A kutatásban részt vevő brit, spanyol, svéd és amerikai szakemberek a legkorszerűbb technológiákat alkalmazva tanulmányozták a megkövesedett csontokat. A fosszíliákban a kémiai elemek eloszlását kimutató részecskegyorsító, a szinkrotron segítségével végzett vizsgálat kimutatta, hogy a fióka valószínűleg még nem tudott repülni, mivel bizonyos csontjai még nem fejlődtek ki teljesen.
[LAPOZAS]Körülbelül így nézhetett ki a madárfióka és akkora lehetett, mint egy csótány – Kép: Raúl Martín – BBC News
A fosszíliát még évekkel ezelőtt fedezték fel a spanyolországi Las Hoyas lelőhelyen, ám egészen mostanáig nem nagyon tanulmányozták. A mostani vizsgálatot vezető Fabien Knoll, a Manchesteri Egyetem munkatársa szerint ennek az volt az oka, hogy a kutatók akkoriban még nem rendelkeztek a csontfejlődés ilyen szintű vizsgálatához szükséges technológiákkal.
A csontfejlődés tanulmányozása rengeteg mindent elárulhat a fiatal madarakról. Ezek az ősmadárfiókák talán olyanok voltak, mint a modern csibék, amelyeknek a születésüktől fogva van tollazatuk és képesek járkálni, de lehet, hogy inkább a törpepapagájokra hasonlítottak, amelyek tollak nélkül, csukott szemmel kelnek ki a tojásból és szülői gondoskodásra szorulnak.
Fabien Knoll vizsgálat közben – Kép: BBC News
A tanulmány azt sugallja, hogy a mintegy 66 millió éve, a kréta és a tercier földtörténeti kor határán kihalt Enantiornithes madarak nagyon sokszínűek voltak a viselkedésük és a fejlődésük szempontjából.