Az úgynevezett “kék kártya”, az Európai Egészségbiztosítási Kártya, sokkal veszélyesebb lehet, mint amilyennek gondolnánk. Nagyon kevesen tudják azt, annak ellenére, hogy évek óta használjuk, hogy ez a kártya milyen helyzetekben is nyújt segítséget.
Megmutatjuk a legnagyobb félreértéseket, nehogy például emiatt kelljen százezreket fizetnünk a nyaralás végén.
A nyaralásuk során rengetegen választanak valamilyen európai célpontot, pedig hatalmas pénzügyi kockázatot is jelenthet egy-egy ilyen utazás, ha nem vagyunk kellőképpen felkészülve. Sokan kiváltják az Európai Egészségbiztosítási Kártyát a nyár folyamán, de csak igen kevesen tudják, hogy ezt mire is lehet használni pontosan . Az emberek tájékozatlanságáról egy egészen friss felmérés sokkoló képet fest, ez a kártya már több éve használatban van és mégsem tudunk semmit róla.-írja a penzcentrum.hu
Egy pénzügyi szolgáltatásokat összehasonlító lap, a Gocompare, kutatása szerint kiderült:hogy úgy gondolja a britek 50 százaléka, hogy például ez a kártya ingyenes orvosi kezelésre jogosít.7 százalék szerint arra jó, hogy hazahozzák őt külföldről ezzel a kártyával.-5 százalék pedig meg van győződve arról , hogy a világ bármely pontján használhatja majd ezt a kártyát.
A Mirror véleménye szerint abból adódnak feltehetően a tévedések, hogy a kártya nevében szerepel a “biztosítás” szó.
Az utasbiztosítást sem helyettesítiHirdetés
HirdetésAz egyik leghasznosabb dolog az Európai Egészségbiztosítási Kártya, amit elvihetünk magunkkal egy európai utazás során, de azt is érdemes tudunk, hogy ez az utasbiztosítást nem helyettesíti. Korlátozottak a kártyának, igaz, hogy feljogosít az orvosi ellátásokra, de csak olyan szinten, amit egy helyi biztosított is megkap.
Az egyenlő bánásmód elve alapján ez viszont azt jelenti, hogy például a magyar beteg például egy ausztriai tartózkodás esetén, ezzel a kártyával azt az ellátást veheti igénybe, amelyet megkap az osztrák biztosított is közfinanszírozott szolgáltatónál.
Fontos tudni, hogy csak közfinanszírozott szolgáltatóhoz lehet fordulni ezzel a kártyával, ezt a kártyát egyáltalán nem fogadják el a magán-egészségügyi szolgáltatóknál.
Arról is érdemes mindig jó előre tájékozódni, hogy a kártyával milyen ellátásokat vehetünk igénybe, az is igaz, hogy minden tagállam ellátási csomagjába beletartozik a baleseti ellátás. A kártya nem nyújt fedezetet az adott tagállamban biztosítottak által is fizetendő önrészekre/kötelező hozzájárulásokra.Hirdetés
Mikor jelent nagy segítséget a “kék kártya”?