Hatalmas darázsinvázió várható az idén. A szakemberek szerint nagyon sok királynő túlélte a telet, amelyek most kezdik el építeni a kolóniákat, ezért rengeteg darázs lesz. Már most érdemes elkezdeni a védekezést,írja a ripost.hu
FIGYELEM! DARÁZSINVÁZIÓRA FIGYELMEZTETIK A LAKOSSÁGOT! MINSZTÉRIUMI KÖZLEMÉNYT ADTAK KI A MAGYAR LAKOSSÁGNAK! – MINDENKI OLVASSA EL, ÉLETET MENTHET!!!
A Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Főosztálya felhívást tett közzé a méh- és darázscsípés veszélyeivel kapcsolatban.
A méh vagy darázscsípés nemcsak könnyen múló, hanem végzetes kimenetelű egészségkárosodást okozhat, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Főosztálya fokozott elővigyázatosságot kér a szabadtéren tevékenységet folytató munkáltatóktól és a munkát végző dolgozóktól – olvasható a felhívásban, amelynek szerzői Dr. Mezei Györgyi: Méh és darázscsípés: veszélytelen vagy halálos (Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika, 2015) című tanulmányát használták fel szakirodalomként.
Az elmúlt években egyre gyakoribb a munkáltatók által a munkavédelmi hatóságnak bejelentett méh vagy darázscsípés okozta halálos munkabaleset. Főleg erdészeti tevékenység (erdőápolás, fakivágás), mezőgazdasági munka (szőlőszüretelés, szójatáblában gyomtalanítás) során, illetve közterületen takarítás, folyóparton kézi kaszálás közben érte rovartámadás a munkavállalókat.
A veszélyes időszak az időjárás hűvösebbre, illetve csapadékosabbra válásáig tarthat.
A méh vagy darázscsípés helyén kialakuló piros, fájdalmas duzzanat nagyon kellemetlen, leggyakrabban azonban veszélytelen. Fontos tudni ugyanakkor, hogy ha a rovarcsípést követő két napon belül a távolabbi bőrfelületen kiütések jelentkeznek, illetve légzési, keringési zavar és hasi panaszok lépnek fel, szakorvoshoz kell fordulni, mert ezek allergiás reakcióra utalnak.
Legrosszabb esetben a csípés fél órán belül akár anafilaxiás sokkot is okozhat, ami azonnali sürgősségi ellátást igényel.
A rovarcsípésekkel méreganyag kerül a szervezetbe, ez pedig minden esetben kisebb-nagyobb helyi reakciót, akut gyulladást vált ki. Ha azonban az a csípés helyével egybefüggő területen jelentkezik, függetlenül attól, hogy milyen ijesztően néz ki vagy mennyire tartós, nem ad okot aggodalomra. Például, ha valaki darázsba vagy méhbe lép, majd megdagad akár az egész lába, más tünete azonban nincs, akkor mindössze tüneti kezelést igényel. A Semmelweis Egyetem tájékoztatása szerint ilyenkor antihisztamin tartalmú, viszketéscsillapító és gyulladáscsökkentő kenőcsök használata, a bőrfelület hűtése, illetve ha végtagról van szó, annak felpolcolása javasolt.