Szlávik szerint ahhoz, hogy egy magyar variáns is megjelenjen, csak a véletlen kell.
„A vírus ugye, folyamatosan változik, folyamatosan próbál kiszabadulni abból a nyomásból, amit a védőoltások, amit a gyógyszerek jelentenek. És sikerül neki. Tehát akár egy magyar mutáns is kialakulhat” – magyarázta, hozzátéve: „Az állandó változás azt jelenti, hogy egyes változások a vírusnak rosszat tesznek, akkor elpusztul, mások pedig kiemelik a többi vírus közül, s akkor gyorsabban terjed, súlyosabb megbetegedést okoz. Nagyon-nagyon súlyosat nem, mert akkor saját maga pusztítja el önmagát. Tehát látszik, hogy azért bizonyos keretek között történik ez a mutáció, hát ezért kell újabb és újabb védőoltásokat kialakítani."”
Szlávik példaként az influenzavírust hozta fel, ami nagyon gyakran, szinte évente változik, emiatt pedig mindig újabb oltásokat kell létrehozni. Szerinte ugyanez történik most is, a védőoltásokat jelenleg úgy próbálják alakítani, hogy a mutánsok ellen is hatékonyak legyenek. A főorvos egyébként a dél-afrikai mutáns vírust tartja a legveszélyesebbnek, illetve a brazilt, mert ezek képesek megváltoztatni a járvány dinamikáját. Úgy tudja, dél-afrikai variánst már találtak hazánkban is, brazilt egyelőre nem, de szerinte csodák nincsenek, mindegyik mutáns megjelenik.
HirdetésBár az elején úgy gondolták, a koronavírus nem befolyásolja a terhességet, közben kiderült, hogy ez nem igaz. Különösen az édesanyákra veszélyes a fertőzés, elsősorban a terhesség közpső stádiumában. A korai szakaszban a vírus képes magzatelhalálozást okozni, későbbi stádiumban koraszülést, de a legfontosbb az, hogy az édesanyánál súlyosabb tüdőgyulladást okoz, mint a korabeli, hasonló, nem várandós nőknél. Ezért fölmerül az, hogy az édesanyákat a terhesség második harmadában beoltsák a koronavírus ellen, elsősorban azokat, akik valamilyen veszélynek vannak kitéve – elhízottak, cukorbetegek, szívbetegek, vesebetegek, tehát rizikófaktorral rendelkeznek –, de az orvos és az édesanya konzultációjával el lehet azon gondolkodni, hogy egy teljesen egészséges kismamát is a második harmadban beoltsanak. Az oltás veszélyei ugyanis Szlávik szerint messze elmaradnak attól az előnytől, amit a vakcina egy kismamánál jelent.
„A kismamáknál látjuk, nagyon súlyos betegség alakul ki, jelen pillanatban is 5-6 kismama fekszik az intenzív osztályon lélegeztetőgépen” – húzta alá a főorvos.
A teljes interjút itt tudja visszanézni: