Terv szerint halad az azonnali fizetési rendszer kialakítására indított országos projekt, a Giro Zrt.-ben elkezdődött a központi rendszer létrehozása - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a rendszer létesítését koordináló projektirányító bizottság ülését követően.
A bizottság tagjai közé tartoznak a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Bankszövetség, a Magyar Államkincstár, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Giro Zrt. vezető tisztségviselői. A szeptemberi ülésen a tagok áttekintették a projekt munkafolyamatait és megállapították, hogy minden az eredeti ütemezés szerint halad.
A tájékoztatás szerint a zrt.-ben elkezdődött a központi rendszer létrehozása, ezzel párhuzamosan pedig folyamatban van a rendszer alapszolgáltatásainak működését leíró technikai és üzleti szabályok véglegesítése. A jogszabály-módosítási javaslat elkészült, és megkezdődött róla a konzultáció. Szintén megkezdődött a központi rendszerhez kapcsolható kiegészítő szolgáltatások átjárhatóságának és az azonnali fizetés széleskörű felhasználhatóságának megteremtését támogató munka a piaci szereplők széleskörű részvételével.
Az azonnali fizetési rendszer indulására 2019. július 1-ig minden szereplőnek fel kell készülnie. Ettől kezdve az év minden napján, 24 órában, legfeljebb 5 másodperc alatt lehet majd átutalásokat teljesíteni úgy, hogy lehetőség lesz a hosszú számlaszámok helyett a kedvezményezett más azonosítóját - például mobiltelefonszám, e-mail cím - megadni. A fejlesztés eredményeképpen a jegybank arra számít, hogy jóval szélesebb körben és új technikai megoldások használatával lehet majd elektronikusan fizetni, így például nagy lendület kaphat a mobilfizetések elterjedése.
[LAPOZAS]Az azonnali fizetési rendszerrel a magyar pénzforgalomban is hasznosíthatóak lesznek az elmúlt években alacsony költségek mellett elérhetővé vált modern kommunikációs és informatikai technológiák. Ezeknek köszönhetően az azonnali fizetési szolgáltatás alkalmas lesz rá, hogy a bankok és egyéb pénzforgalmi szolgáltatók megfelelő fejlesztései esetén számos fizetési helyzetben lehetővé tegye az elektronikus fizetést, és a jelenleginél jóval szélesebb körben teremtsen választási lehetőséget a készpénzhasználat mellett.
Az azonnali fizetési szolgáltatás kapcsán létrejövő új alapinfrastruktúra használatával az innovatív fizetési szolgáltatások a jelenleginél gyorsabban és egyszerűbben lesznek létrehozhatóak, így a pénzforgalmi piac jelenlegi szereplőinek javulhat a versenyképessége, az új piaci szereplők pedig egyszerűbben léphetnek be a pénzforgalmi piacra, ahol a jelenlegi szereplőkkel azonos infrastruktúrát használhatnak a szolgáltatásaikhoz.
Pr7