2021
feb
05
Mindehhez hozzájön, hogy még maga az időjárás is a betegségek és vírusok kialakulásának és szaporodásának kedvez.
Ha azonban nem kaptuk még el a vírust, érdemes lehet vigyázni, nehogy elkapjuk.
A BETEGEK JELENTŐS TÖBBSÉGE – 90%-A – 20-30-40 ÉVES, VAGYIS VALÓBAN AZ AKTÍV FELNŐTT LAKOSSÁGOT ÉRINTI LEGINKÁBB A MOST TERJEDŐ VÍRUS.
[ ]
Fontos, hogy tudd, hogy nincs gyógyszer a betegségre, tüneteket lehet csupán enyhíteni lázcsillapítóval, fájdalomcsillapítóval, köptetővel és torokfertőtlenítővel.
A most terjedő betegség egyébként legfeljebb egy hétig tart – de többnyire három-öt nap alatt meggyógyul a páciens a háziorvos tapasztalata szerint.
Nagyon érdemes figyelni rá, és fontos az is, hogy azonnal kezeljük a tüneteket, ugyanis komoly szövődmények is kialakulhatnak, mint például tüdő és, vagy arcüreggyulladás.
A skarlát, régies nevén vörheny egy baktérium – nevezetesen a Streptococcus pyogenes – által okozott akut fertőző betegség. Cseppfertőzéssel terjed. Kb. egy hét lappangás után láz, torokfájdalom, nyaki nyirokcsomó-duzzanat, majd pontozott, apró elemű bőrkiütés lép fel – ekkor típusos a kép. Adott esetben igen jellegzetes, lobos garatképletek észlelhetők.
A kiütés leginkább a hajlatokban – a melegnek kitett helyeken – látható, és az egyébként összefolyó pírral borított orcák mellett szintén jellemző módon megkímélt – sápadt – a száj körüli terület. A nyelven először vaskos fehéres lepedék, majd annak leválása után a kissé fellazult, erősen papillázott nyelv („málnanyelv”) látható.
Hirdetés A torokból rendesen kitenyészthető a kórokozó. A kiütés ennek egyik toxinjának a következménye. A skarlát obligát módon (ha a beteg arra nem érzékeny) penicillinnel kezelendő – ez jelenthet szájon át való kezelést is.
Esetleges szövődmények a szívet, ízületeket érinthetik.-rja a wikipedia.org.
Mivel a tünetek gyorsan elmúlnak, immunitás nem feltétlenül alakul ki, ennek megfelelően ismételt megbetegedések előfordulhatnak. A betegséget az ÁNTSZ-nek be kell jelenteni.
Lappangási ideje két-nyolc, többnyire három nap. Tipikusan lázzal, hidegrázással, hányással és garatgyulladással kezdődik, de fej- és hasfájás is kísérheti. A láz akár 40 fokra is felszökhet. A garat mélyvörös, a mandulák duzzadtak, majd fehér lepedékesek. A nyelés fájdalmassá válik, és az állkapocs alatti nyirokcsomók megdagadnak. A nyelv fehér lepedékes, majd a lepedék feloszlása után fénylő vörös kiálló ízlelőbimbókkal (málnanyelv).
Egy-négy nap múlva megjelenik a jellegzetes élénkvörös kiütés. A foltok gombostűfej nagyságúak, és sűrűek. A leginkább érintett helyek a hónalj és az ágyék, de az egész testre is kiterjedhet, kivéve a száj-áll háromszöget. A bőr érdes tapintású. A betegség kezdetét követő két hét múlva testszerte hámlani kezd a bőr. Néha ez alapján állapítják meg a skarlátot, mivel a kiütés még nem elég bizonyíték, hiszen vannak más betegségek is, amik szintén kiütéssel járnak, és sok ilyen betegség vírusos. Emellett a kiütések esetleg allergiával is magyarázhatók.