MindenegybenBlog

ORFK közlemény! Minden autósnak szóló figyelmeztetést adott ki az országos rendőrfőkapitányság!

A tisztaság fél egészség

Egészségünk érdekében nagyon fontos átvizsgálni és kitisztítani az autó légkondícionálóját a nyári szezon előtt. Érdemes kicserélni a pollenszűrőt is, egy speciális fertőtlenítő spray segítségével pedig könnyen elpusztíthatjuk a klímában megbújó baktériumokat.

Látni és látszani

Az ablakmosó folyadékot is ajánlott nyárira cserélni, amely bogároldót is tartalmaz, így könnyen eltüntethetjük a zavaró foltokat a szélvédőről. 

Ha azt vesszük észre, hogy az ablaktörlő lapátok már nem tisztítanak hatékonyan, vagy a téli igénybevétel következtében már el is engedte magát a gumi, akkor nem árthat elgondolkozni ezek cseréjén is.

Emellett - ha még nem tettük - érdemes lehet beruházni egy jobb minőségű napszemüvegre is, hogy a vakító napfény ne akadályozzon minket a vezetésben, és ne terhelje meg túlzottan a szemünket. Egyes kutatások szerint például 10 percnyi szemünkbe tűző napfény is elfáraszthatja annyira a látóidegeinket, hogy utána egy darabig ne érzékeljük jól a színeket, ami komoly gondot okozhat a jelzőlámpáknál.

A látás mellett persze az is fontos, hogy minket is jól lássanak, így ha éjszakai vezetést tervezünk, mindenképpen ellenőrizzük a lámpákat! Valamint jó, ha van nálunk láthatósági mellény is, hogy akkor is észrevegyenek minket, ha például az éjszaka közepén kiszállunk kereket cserélni egy durrdefekt után.

Nyári vagy téli?

Ha még nem tettük meg, váltsunk nyári gumira! Lehet, hogy nem tartjuk olyan fontosnak, hogy az évszaknak megfelelő abroncsokkal szereljük fel az autónkat, de a szakértők szerint jobb nem kockáztatni. A nagy melegben ugyanis sokkal gyorsabban elkopnak a téli gumik, a puhaságunk miatt pedig akár a harmadával is megnőhet a fékút. 

[LAPOZAS]

Az éberség mindennél fontosabb

A meleg időben gyorsabban elfáradunk, illetve reakcióidőnk is jelentősen megnőhet a fülledt levegő miatt. Ezért érdemes sűrűn szünetet tartani, ha hosszabb útra megyünk. A reflexek lassulása miatt jobb, ha a szokásosnál nagyobb követési távolságot tartunk.

Mindig legyen nálunk víz vagy valamilyen hűsítő, hiszen a dehidratáltság is csökkenti a koncentrálóképességet, valamint álmosságot, kábaságot és ingerlékenységet is előidézhet! Egyes kutatások szerint, ha kiszáradt állapotban vezetünk, az majdnem olyan, mintha alkoholt fogyasztottunk volna.

Figyeljünk arra is, hogy az autóban ne melegedjen fel túlzottan a levegő, mert ez is kedvezőtlenül hat az éberségünkre! Ha klímázunk, ügyeljünk rá, hogy a kinti és a benti hőmérséklet közötti különbség ne legyen nagyobb 5-6 Celsius-foknál! Ha pedig nincs légkondink, érdemes a hátsó ablakokra napvédő hálót vagy rolót tenni.

Figyeljünk másokra is!

Ha hirtelen egy útlezáráshoz, balesethez vagy torlódáshoz érünk, amely jelentős lassítást igényel, a fokozatos fékezés mellett érdemes bekapcsolni a vészvillogókat is, hogy figyelemztetni tudjuk a mögöttünk jövőket. 

Ha valami miatt meg kell állnunk és ki kell szállnunk, soha ne hagyjunk gyermeket vagy háziállatot az autóban, maximum működő légkondícionáló vagy lehúzott ablakok mellett! Az autó álló helyzetben ugyanis nagyon gyorsan felforrósodik, ez pedig hőgutához, súlyosabb esetben pedig életveszélyes állapothoz vezethet!

Bónusz tippek

Mielőtt elindulunk, ajánlott egy útvonaltervezővel megterveztetni az utat, így akár a dugókat és nagyobb torlódásokat is jó eséllyel kikerülhetjük. A Magyar Közút Nonprofit Zrt. ajánlása szerint Budapestről a Balatonra pénteken 14 és 20 óra között, szombaton pedig 8 és 13 óra között induljunk. Vasárnap - ha lehet - kerüljük a késő délutáni és a koraesti órákat, Budapest felé inkább délelőtt vagy késő este utazzunk.

Ha pedig az autó nem megfelelő műszaki állapota miatt félünk az indulástól, akkor jó megoldás lehet az autóbérlés. A bérautókat ugyanis folyamatosan karbantartják, és probléma esetén kihasználhatjuk a 24 órás assistance szolgáltatás előnyeit.

2019-08-10 12:00:53 - Mindenegyben Blog