Orbán: Szigorú menetrend szerint fokozatosan indítjuk újra az életet
Új kijárási szabályokat fognak alkotni május 4-re, a védekezés új szakaszába lépünk és fokozatosan, szigorú menetrend szerint újraindíthatja a kormány Magyarországot - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a ma reggeli Kossuth rádiós interjújában. Az eddigi sikeres védekezés annak tudható be, hogy “nem rezeltek be“, nem voltak gyávák - fogalmazott.
A számítások szerint jövő héten lesz fordulópont. Mi változik? - tette fel a kérdést a miniszterelnöknek a Kossuth Rádióban Nagy Katalin. Orbán Viktor azt mondta: “Egy cipőben járunk a hallgatókkal, mi is figyeljük a szakembereket”. Tegnap is volt egy izgalmas konferencia, persze akkor lehetne izgalmasnak nevezni, ha nem vérre mennének a dolgok - mondta a Palkovics László vezette ITM által rendezett járványügyi tudományos online konferenciára utalva a miniszterelnök, hozzátéve: "ne alakuljunk át botcsinálta virológussá, egészségügyi szakemberré", kiváló koponyáink vannak.
Lezárul a védekezés első szakasza
A jövő heti fordulópont azt jelenti, hogy lezárul a védekezés első szakasza, az általános kijárási korlátozások helyett új szabályokat hoznak létre, fokozatosan és szigorú menetrend mellett kell újraindítani az életet - jelentette ki. A védekezés első szakaszában felkészítették Magyarországot a legrosszabbra, most új szabályokat kell kialakítani.
Az újraindítás feltétele, hogy meg tudják védeni az időseket, a krónikus betegeket, és a nagyvárosokban élőket, ahol a fertőzés gócpontjai a leginkább kialakultak, ezeken a speciális szabályokon dolgoznak még a héten, ezek a jövő hétvégére meg is lesznek - derült ki a szavaiból.
Egyetlen emberről sem mondunk le
A kórházi ágyak felszabadításával kapcsolatos kérdésre azt mondta: eddig az volt a cél, hogy időt nyerjenek, sikerült ellaposítani a vírusgörbét, és a felkészülési szakasz sikeres volt. Ezt úgy kellett megoldani, hogy ha az élet újraindításakor véletlenül elszabadulna a vírus, akkor is rendelkezésre kell állni a szükséges kórházi ágyaknak, hogy ne alakuljon ki olyan helyzet, mint Olaszországban vagy Spanyolországban. ”Ez egy nehéz kérdéskör, nagyon messzire vezet”. A kormány felelősségéről azt mondta: meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy egyetlen emberről sem kelljen lemondani. Egyetlen beteg emberről sem mondunk le - jelentette ki, hozzátéve: harcolni fogunk.
“Ha nem akarunk bunkerszerűen élni”, akkor fel kell készülni a következő szakaszra, a legésszerűbb kapacitás pedig az, ha a legrosszabbra készülünk - ismételte meg.
Válságkezelés
Mások egyetemi kurzusokon fizetnek azért, hogy a válságkezelést megtanulják.Ő hat hét alatt ingyen megtanulta, az életben megtapasztalhatta meg mindezt, tizenöt olyan területen hozott olyan rendelkezéseket, amire korábban nem volt példa, a járványügyi védekezésben, a gazdasági akciótervek esetében, a költségvetés átszabásában, a különleges jogrendben - mondta.
Nem rezeltünk be
Aztán arról beszélt, hogy a született intelligencia fontos, de a legfontosabb, hogy “ne rezeljünk be”, ne legyünk gyávák. Fontos a “csigavér”, értékeljük a helyzetet, tegyünk meg mindent, “ehhez önbizalom kell” - tette hozzá. Azt mondta, hogy az elmúlt tíz év nem volt felesleges, és ha elhiszik, hogy megküzdünk a vírussal, akkor utána a gazdasági válsággal is meg fogunk tudni. Az, hogy a magyar védekezés “lekopogom” sikeres, annak köszönhető, hogy nem rezeltünk be, amikor kiütött a baj - ismételte meg újra.
Nem vagyunk túl rajta
Az eddigiekből azt tudjuk, hogy az idősek vannak veszélyben, az elhunytak életkora közel 78 év, a krónikus betegségben vannak nagyobb veszélyben, és a nagyvárosokban vannak gócpontok, Budapesten és Pest megyében a fertőzöttek 65 százaléka van jelen. Ezek figyelembevételével kell az életet újra indítani - mondta.
Orbán Viktor hangsúlyozta: “nem túl vagyunk rajta, van egy ellenség, a vírus, azt “ki kell törölni, el kell taposni”. Várjuk a fegyvert, amivel “majd fel is nyársaljuk a vírust”, de addig az “együttélésre” kell berendezkedni - mondta.
Ausztria: követés látótávolságban
HirdetésAz ausztriai menetrend szerint nyitják ki a szabályokat - mondta a miniszterelnök. Fegyelmezett, nyugodt nyomkövetést javasol, az osztrákok gyorsan haladnak, Ausztriánál kicsit óvatosabban fogunk nyitni.
Milyen intézkedések május 4-től?
Arra, hogy milyen intézkedéseket hoznak május 4-től, Orbán Viktor a nagyvárosokat illetően azt mondta: az Operatív Törzs hozza az általános szabályokat, ezek alapján ő adja ki a rendeleteket. Az bevált, hogy a hétvégére helyben a polgármesterek szigoríthatnak. “De május 4-e után általános szabályokkal kell operálni” - fogalmazott. A felelősség a kormányé, de lehet, hogy meghagyják a többletjogot a polgármestereknek, meg kell találni az egyensúlyt - mondta.
Gazdaságvédelem: gyors kilábalásra készül
A járvány olyan dolog, mely a gazdaság több pontját támadta meg, de gyors gazdasági kilábalásra készül. Minél több munkahelyet akarnak megmenteni, mert ha nincs munka, nincs semmi, ha van munka, minden van - fogalmazott. Ez áll a középpontban, jól kiépült a rendszer, amennyi munkahelyet tönkretesz a vírus, annyit létre is hoznak.
Az EU számokkal mindig baj van
Az EU-számokkal mindig baj van. Egyetlen forint uniós pénzt sem kapunk, csak könnyebben lehívhatunk pénzeket. “Brüsszel nem a transzparenciáról híres pontja a világnak” - mondta arra, hogy akkor mennyi is az annyi az uniós pénzek/költségvetés esetében. Az látszik, hogy a rigid, szigorú sprőd rendszert teszik áramvonalasabbá: az EU-s vezetőkkel tárgyalva tegnap abban állapodtak meg, hogy a hétéves uniós költségvetést átszabják. Rugalmasabb lesz a pénzek felhasználása. És jóval nagyobb EU-költségvetés kell, mindenki több pénzt fizet be az EU-s büdzsébe, Magyarországnak is, hogy nagyobb legyen a költségvetés kerete - mondta.
Nem tudtak megállapodni arról, hogy azok a pénzek, amiket mozgósítani kell, hitelek legyenek-e, vagy ajándék pénzek, amiket nem kell majd odaadni. Erről vérre menő viták folynak - tette hozzá.
Nem érdekli Berlinben mit gondolnak, Brüsszel másik “kávéház”
Arra, hogy a magyar korona-vírus törvényt támadják, az Európai Parlament LIBE bizottságában is, holott igazából nincs is baj vele, a miniszterelnök azt mondta: “vágjunk rendet, Brüsszel és az, hogy európai fővárosokban mit mondanak, “az két külön kávéház”.
“Hogy Berlinben mit gondolnak rólunk, az engem nem érdekel”, mint kutya a vizet lerázzuk magunkról - jelentette ki.
A kettes számú Soros terv
Brüsszel más, az hatalmi központ, ott döntéseket hoznak, van ott munka bőven. “De itt mindig Soros György kezét kell látni a dologban“ - hangoztatta. Aztán felhívta a figyelmet a kettes számú Soros tervre, Soros György a héten is közzétett egy írást egy, a járványhelyzetet kezelő “speciális finanszírozásról”: az EU nagyon nagy kölcsönt vegyen fel, a hitelt nem kell visszafizetni, viszont a kamatot igen, életünk végéig.
Nagy Katalin erre felvetette, hogy ezt hívják adósrabszolgaságnak, Orbán Viktor pedig leszögezte:Magyarország nem kér a hitelekből, erős lábakon állunk.