Orbán: Szigorú menetrend szerint fokozatosan indítjuk újra az életet
Új kijárási szabályokat fognak alkotni május 4-re, a védekezés új szakaszába lépünk és fokozatosan, szigorú menetrend szerint újraindíthatja a kormány Magyarországot - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a ma reggeli Kossuth rádiós interjújában. Az eddigi sikeres védekezés annak tudható be, hogy “nem rezeltek be“, nem voltak gyávák - fogalmazott.
A számítások szerint jövő héten lesz fordulópont. Mi változik ? - tette fel a kérdést a miniszterelnöknek a Kossuth Rádióban Nagy Katalin. Orbán Viktor azt mondta: “Egy cipőben járunk a hallgatókkal, mi is figyeljük a szakembereket”. Tegnap is volt egy izgalmas konferencia, persze akkor lehetne izgalmasnak nevezni, ha nem vérre mennének a dolgok - mondta a Palkovics László vezette ITM által rendezett járványügyi tudományos online konferenciára utalva a miniszterelnök, hozzátéve: "ne alakuljunk át senki botcsinálta virológussá, egészségügyi szakemberré", kiváló koponyáink vannak.
Lezárul a védekezés első szakasza
A jövő heti fordulópont azt jelenti, hogy lezárul a védekezés első szakasza, az általános kijárási korlátozások helyett új szabályokat hoznak létre, fokozatosan és szigorú menetrend mellett kell újraindítani az életet - jelentette ki. A védekezés első szakaszában felkészítették Magyarországot a legrosszabbra, most új szabályokat kell kialakítani.
Az újraindítás feltétele, hogy meg tudják védeni az időseket, a krónikus betegeket, és a nagyvárosokban élőket, ahol a fertőzés gócpontjai a leginkább kialakultak, ezeken a speciális szabályokon dolgoznak még a héten, ezek a jövő hétvégére meg is lesznek - derült ki a szavaiból.
Egyetlen emberről sem mondunk le
A kórházi ágyak felszabadításával kapcsolatos kérdésre azt mondta: eddig az volt a cél, hogy időt nyerjenek, sikerült ellaposítani a vírusgörbét, és a felkészülési szakasz sikeres volt. Ezt úgy kellett megoldani, hogy ha az élet újraindításakor véletlenül elszabadulna a vírus, akkor is rendelkezésre kell állni a szükséges kórházi ágyaknak, hogy alakuljon ki olyan helyzet, mint Olaszországban vagy Spanyolországban. ”Ez egy nehéz kérdéskör, nagyon messzire vezet”. A kormány felelősségéről azt mondta: meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy egyetlen emberről sem kelljen lemondani. Egyetlen beteg emberről sem mondunk le - jelentette ki, hozzátéve: nem is mondunk le, harcolni kell.