Mi van, ha valaki elkapja az influenzát és a koronavírust egyszerre? Válasz: Erre nincs pontos válasz. Itt két különböző kórokozóról van szó. Mindkettő célszerve a felső és alsó légutak, a koronavírus emellett az egész szervezetet megbetegíti: az erek belső falán okoz gyulladást. Számokat itt nem lehet mondani, de feltétlenül meg kell előzni, amit meg lehet: a szezonális influenza elleni oltás például október második felétől ingyenesen elérhető a háziorvosoknál. Az új koronavírus ellen még nincs védőoltás. Ha a két vírus egyszerre támadja meg az ember szervezetét, az sokkal több szövődménnyel, problémával járhat, mintha csak az egyik kórokozóval kellene megküzdenie.
Idősotthonoknál gyakori, hogy a kerítésen keresztül beszélgetnek a lakók a kint lévő rokonaikkal. Válasz: Ennek nincs akadálya, vegyen fel maszkot mindkét fél, legyen meg a távolság.
Egy olvasó iskolás gyermekének az osztálytársa 10 nap karantén után második teszt nélkül mehet közösségbe, ha a szüli bejelentik, hogy a gyermek tünetmentes. Ez jól van így? Válasz: A pozitív és tünetes, pozitív és tünetmentes, iletve a kontaktszemély más-más dolog. Ha valaki kontaktszemély, akkor 10 nap után mehet a közösségbe, mert a lappangási időben nem mutatkoztak a fertőzés jelei rajta. Ha valaki beteg volt valóban, akkor a tünetek elmúltát követő harmadik napon mehet a közösségbe, ha ezzel együtt eltelt tíz nap a tünetek megjelenését megelőző harmadik naptól kezdve. A szülők nem feltétlenül tudják megítélni, mi a gyerekkel a helyzet, igazolást kell vinni az iskolákba.
Hány helyen mérik az országban a szennyvízben a vírus örökítőanyagát? Válasz: 21 városban figyelik a vírus örökítőanyagának mennyiségét a szennyvízben. Ez információt szolágáltat arra, hogy a lakosság részéről történik-e vírusürítés. Jósló értéke van: ott, ahol növekszik a vírus örökítőanyagának mennyisége a szennyvízben, 1 hét, 10 nap múlva nő a koronavírus-fertőzöttek száma is . Ez a szennyvíz egyébként nem fertőz, csak a vírus örökítőanyaga van benne. Most Nyugat-Magyarországon látható emelkedés.
Mire alapozható, hogy a reprodukciós szám egy körülire csökkent? Válasz: A járványügyi adatokra.
Javasolja az operatív törzs, hogy az emberek ne menjenek családi rendezvényre, moziba, esküvőre, rendezvényre? válasz: Az operatív törzs nem szól bele az emberek magánéletébe. Vannak olyan helyzetek, amit jogszabály tilt: például az 500 fő feletti rendezvények megtartásának tilalma. Nagy óvatossággal, kellő bölcsességgel kell a családi rendezvényeket is megszervezni, betartva a higiénés szabályokat. Nem tudhatjuk, ki fertőzött, hiszen a tünetek megjelenése előtt 48 órával már lehetséges a fertőzés átadása.