OKJ helyett Szakmajegyzék: így szerezhet szakmát mostantólJanuár elsején új világ indult el a hazai szak- és felnőttképzésben. Elment az OKJ, megjött a Szakmajegyzék. Nagyobb szerepet kapnak a szakképzők, míg a felnőttképzők keresik a helyüket. Mi az új struktúra? Kinek lesz ingyenes a szakmaszerzés? Milyen diákhitel vehető fel? Hogyan néz ki a vizsgázás?-írja a hrportal.hu.
A korábbi listán 700-nál is több szakma szerepelt, köztük több egymást részben átfedő is. A mostani Szakmajegyzék összesen 175 alapszakmát tartalmaz.
Újdonság, hogy az alapszakmákat csak szakképző intézményben (technikum, szakképző iskola, középiskola) szakmai oktatás keretében lehet tanulni iskolarendszerben, tehát felnőttképzőben nem. Megszűnt az a párhuzamosság is, hogy ugyanannak a képzésnek két megfelelője – egy iskolarendszerű és egy tanfolyamos – létezik egymás mellett.
Ez nem jó hír a gyors szakmaváltást tervezőknek, akik akár fél-egy év alatt akarnak új szakmát szerezni. Az új rendszerben ugyanis két év kell ehhez.
Ösztöndíjra• az első szakma megszerzéséhez kapcsolódóan• az adott szakmára vonatkozóan a szakmai oktatásnak a Szakmajegyzékben meghatározott időtartamáig• a szakképző intézmény nappali rendszerű szakmai oktatásában• tanulói jogviszonyban részt vevő tanuló jogosult.Szakirányú oktatásban szakképzési ösztöndíj annak a tanulónak jár, aki valamilyen okból nem vesz részt duális képzésben.A duális képzésben résztvevőket a szakképzési munkaszerződésben meghatározott összegű munkabér illeti meg.
[LAPOZAS]Hol találom meg a szakmai képzések,szakképesítések listáját?A szakmai képzések keretében megszerezhetőszakképesítések listája nem kerül jogszabálybankiadásra. A nyilvántartásba vettprogramkövetelménnyel rendelkezőszakképesítések listája „Szakképesítés”aloldalunkon érhető el.
.Egyes, a korábbi OKJ szerinti szakképesítések a Szakmajegyzéken már nemszerepelnek. Ez azt jelenti, hogy a jövőben az adott munkakör betöltéséhez vagytevékenység gyakorlásához már nem lesz szükséges a szakképesítés megléte?
Nem jelenti azt. Azt, hogy egy adott munkakör betöltéséhez vagy tevékenység gyakorlásához szükséges-e, és ha igen,milyen szakképesítés megléte, vagy adott esetben hatósági képzés elvégzése szükséges, az adott ágazatijogszabályok határozzák meg.