– A háborús energiaválság és gazdasági válság csak akkor fog megszűnni, ha béke lesz – erről a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos beszélt csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Németh Szilárd hozzátette:
Magyarország kezdetektől a béke pártján áll, sem fegyvert, sem katonát nem küld a háborúba, mert már akkor is látszott, hogy mindennek súlyos következményei lesznek.
A brüsszeli szankciós csomaggal összefüggésben azt hangsúlyozta: miközben a gáz ára az egekben van, és már az is kérdés, hogy Európában lesz-e gáz télen, még mindig
néhányan lökdösik ezt a gázembargós csomagot.
A kormánybiztos szerint a kormány részéről gőzerővel folyik a küzdelem és a felkészülés, egy
komplex programot indítottak, amelynek nemcsak a rezsicsökkentés átlagfogyasztásig történő támogatása a része, hanem az is, hogy megbízták a külügyminisztert több földgáz beszerzésével, újraindítják a lignitbányászatot, a Mátrai erőművet, és kezdeményezik a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását, továbbá tűzifaprogrammal is segítik az embereket, és energiakiviteli tilalmat vezettek be.
[LAPOZAS]
Ezt az intézkedéscsomagot tegnap fogadta el a kormány, a döntésekről akkor Kormányinfón is beszámolt Gulyás Gergely miniszter és Németh Szilárd kormánybiztos.
Németh Szilárd az M1 aktuális csatornán ma arról beszélt, hogy
a háború és az elhibázott brüsszeli szankciós politika következtében a második világháború óta nem volt olyan mély válságban Európa, mint amibe most jutott.
– Nem a béke mellett van Brüsszel, az összes intézkedés gyakorlatilag a háború fenntartását idézte elő, és ennek vannak következményei – fogalmazott, utalva az energiaválságra.
Hangsúlyozta:
Magyarország az egyetlen ország Európában, ahol a háztartásokat a rezsicsökkentés védi. Példaként említette, hogy egy átlagfogyasztó háztartás ha világpiaci árat fizetne, 182 ezer forintot fizetne az áramért és a gázért, ezzel szemben jelenleg 24 ezret fizet.
Forrás Magyar Nemzet, Borítókép: Németh Szilárd kormánybiztos, MTI/Illyés Tibor
Államtitkár: Tömegesen jönnek haza a magyarok külföldről mert itthon jobb az élet
A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Stuttgarti Magyar Kulturális Intézetben, a magyar főkonzulátus által az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 171. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi megemlékezésen vett részt és mondott köszöntőt még szerdán.
Potápi Árpád János úgy magyarázta, Magyarország ma is hasonló szerepet tölt be Európában, mint 1848-49-ben: nyíltan ki mer állni az az európai eszmeiség és a magyar függetlenség mellett. Álláspontja szerint Európa a független, szabad európai nemzetek sorsközössége, majd ezt egy huszárvágással összekötötte a közelgő európai parlamenti választással:
reméli, ezek a hangok nyomnak majd inkább latba a közelgő eP-választáson is.
Potápi megemlítette, hogy Stuttgartban és környékén nagyon sok magyar él, olyanok, akik 1956-ban és az utóbbi másfél évtizedben költöztek ki. Szavai szerint 2015-ben a nyilvántartott magyarok száma 160 ezer volt, ami azonban szerinte nem azt jelenti, hogy véglegesen le is telepedtek, hanem főleg munkavállalás céljából, családdal vagy anélkül élnek ott, és úgy tudja,
egyre többen mennek haza Magyarországra és ott keresnek munkát.
Potápi szerint egyébként nem feltétlenül magyarországi magyarok vannak Stuttgartban, nagyon sokan a Vajdaságból és Erdélyből költöztek ki.