Továbbra is kitart a forróság – jelentette ki a Mandiner megkeresésére Németh Lajos. A meteorológus azt is megjegyezte, hogy az elmúlt hetek időjárása kiugrónak számít, de a trendbe beleillik. „Míg az elmúlt néhány évtizedben megszokott, melegebb nyarak, egyre magasabb hőmérsékletű évek sorában a 2024-es év már most kiugrónak számít. Hiszen az első fél év – a január elsejétől június 30-ig terjedő időszak – soha nem volt ilyen magas hőmérsékletű, mióta rendszeres, hivatalos meteorológiai mérések vannak Magyarországon. Aztán rájött most a július” – jegyezte meg a szakértő.
Hozzá kell szoknunk a tikkasztó nyarakhoz: Németh Lajos szerint a következő években, évtizedekben a globális felmelegedés, az éghajlatváltozás következtébe ezekhez a 40 Celsius-fok közeli hőmérsékletű nyarakhoz, nappalokhoz kell hozászoknunk, ezt kell elviselnünk – húzta alá. Arra a kérdésre, hogy mikor várható némi enyhülés, a meteorológus azt válaszolta, hogy a következő mintegy 7-10 napban még marad a foróság egy-egy lokális zivatarral, hőzivatarral az időjárási térképek szerint. Pár fokos enyhülés jöhet a hét második felében: Végül arról beszélt, hogy még ma akár 40-41 fokot is mérhetünk az ország déli, délkeleti részén. Majd „némi vigaszként” megjegyezte, hogy egy kis felfrissülés várható a hét második felében, ekkor már „csak” 30-35 Celsius-fok lehet majd a legmagasabb hőmérséklet az országban.
1 perce jelentették be a szörnyű hírt!Pokoli a helyzet! Nagyon sokan meghaltak Magyarországon
A hőhullám ideje alatt legalább 10-15 százalékkal többen haltak meg.
A szokásos 3500 eset helyett most már 4300 riasztást kapnak a mentők huszonnégy óra alatt, ami nagyon magas érték.
A mostani hőhullám miatt annyit dolgoznak a mentők, mint a koronavírus-járvány csúcsidőszakában, ezért folyamatosan csoportosítják át a kapacitásaikat – derült ki az RTL Híradóból. Főként egyszerűbb rosszullétekhez riasztják őket, de sok a súlyos eset, például infarktus is.
HirdetésGyőrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője szerint nehéz megmondani, hogy egy szívinfarktus hátterében milyen szerepet játszik a magas hőmérséklet, az aktuális időjárási helyzet, de a statisztika azt mutatja, hogy most már nem csak a legveszélyeztetettebbek, az idős, krónikus betegek, hanem a fiatalok is olyan veszélyben vannak, amire érdemes odafigyelni.
Ezek az egyszerű lépések segíthetnek megőrizni egészségedet és elkerülni a hőhullám okozta rosszullétet.
„A szokásos 3500 eset helyett most már 4300 riasztást kapunk huszonnégy óra alatt, ami nagyon magas érték, idézi a Covid alatti nagyon magas betegszámot. Minden erőfeszítést megteszünk azért, hogy gyorsan odaérjünk minden helyszínre. A bajtársainktól is komoly teljesítményt igényelnek ezek a napok” – mondta Győrfi Pál.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnál (NNGYK) még várnak a hőség miatti halálozási adatokra, de az RTL-nek nyilatkozó szakértőjük szerint az már biztos, hogy legalább 10-15 százalékkal többen halnak meg a hőhullám alatt, ráadásul minél tovább tart a hőhullám, annál nagyobb a veszteség.
10 tipp a rosszullét elkerülésére hőhullám idején:
- Maradj hűvös helyen: Ha teheted, tartózkodj légkondicionált helyiségekben.
- Igyál sok vizet: Folyamatosan hidratálj, még akkor is, ha nem érzed magad szomjasnak.
- Kerüld a koffeint és az alkoholt: Ezek az italok dehidratáló hatásúak.
- Viselj laza, világos ruházatot: Segít hűvösen tartani a tested.
- Kerüld a közvetlen napfényt: Különösen a nap legforróbb óráiban (10-16 óra között).
- Használj ventilátort vagy légkondicionálót: Ezek segíthetnek lehűteni a levegőt a lakásban.
- Hűtsd magad vízzel: Vegyél hűvös fürdőt vagy zuhanyt, vagy használj hideg vizes borogatást.
- Kerüld a megerőltető tevékenységeket: Ha lehetséges, csökkentsd a fizikai aktivitást a hőhullám alatt.
- Figyelj az idősekre és a betegekre: Segítsd őket hidratálni és hűvösben maradni.
- Figyelj a tested jelzéseire: Ha szédülést, hányingert, fejfájást vagy izomgörcsöket érzel, azonnal hűtsd le magad és pihenj.