Hallucinációkat is okoz a koronavírus?
Még a szakemberek sem tudják pontosan, miért okozhat egyes betegeknél hallucinációkat a koronavírus. Előfordulhat, hogy a súlyos betegségeket vagy kórházi ellátást időnként kísérő delírium része a hallucináció, más szakértők véleménye szerint viszont a légzőszerveket érintő gyulladás, és az ezzel összefüggő krónikus oxigénhiány okozza, hogy olyan dolgokat is látni vagy hallani vélnek a betegek, amelyek valójában nem léteznek.
Más vélemények szerint a koronavírus közvetlenül is képes megtámadni az agyat, és az is előfordulhat, hogy a gyulladásos folyamatok okoznak változásokat az agyműködésben és az érzékelésben.
1. Légzési nehézségek
A nehézlégzés a Covid-19 legkomolyabb tünete, általában a fertőzés korai stádiumában jelentkezik, de nagyon súlyos következményei lehetnek. Nem feltétlen kell, hogy a nehézlégzés köhögéssel járjon, ettől függetlenül is érezhetünk a mellkasunkon nyomást vagy kékülhetnek az ajkaink, arcunk, ami oxigénhiányról árulkodik. Az amerikai járványügyi hivatal, a CDC azt javasolja, hogy ilyen tünetek jelentkezése esetén azonnal hívjunk orvost.
2. Magas testhőmérséklet
A koronavírus-fertőzötteknél sok esetben jelentkezik hőemelkedés vagy láz, de nincs egy „minimum” testhőmérséklet, melytől valakinél egyértelműen lehet tudni, hogy fertőzött. A testhőmérséklet napon belül is folyamatosan változik, az orvosok azt javasolják, hogy inkább a késő délutáni, esti órákban mért eredményre hagyatkozzunk.
[LAPOZAS]Ha egyébként egyértelműen lázasak vagyunk, nem érdemes pánikba esni, hiszen számos fertőzés lázzal jár a koronavíruson kívül is, így a pontos diagnózis miatt mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
3. Száraz köhögés
A száraz köhögés már sajátosabb tünete a koronavírus-fertőzésnek (de ismét fontos hangsúlyozni, hogy nem csak annak), viszont nem mindenkinél jelentkezik. A WHO 55 300 fertőzöttön elvégzett felmérése szerint a páciensek mindössze 33%-a küzdött ezzel a tünettel.
4. Hidegrázás
A hidegrázás szintén egy olyan tünet, amely minden fertőzöttnél eltérő intenzitással jelentkezik, a CNN egyik koronavírus-fertőzött bemondója arra panaszkodik, hogy éjjelente olyan erősen gyötri a hidegrázás, hogy hallucinál tőle. Előfordulhat viszont, hogy valakinél jóval kevésbé vagy egyáltalán nem jelentkezik ez a tünet.
5. Zavarodottság, fáradtság
A Covid-19-fertőzés esetén zavarodottságot okozhat az oxigénhiány, ezért ha különös fáradtságot vagy zavarodottságot észlelünk valakin, akinek netán még légzési nehézségei is vannak és / vagy kékülnek az ajkai, utasítsuk arra, hogy azonnal forduljon orvoshoz.
A WHO adatai szerint a koronavírus-fertőzöttek 40%-a tapasztalt fáradtságot, levertséget a fertőzés miatt, ez a tünet ráadásul fennmaradhat jóval a gyógyulás után is. Akár más tünetek esetén, természetesen a fáradékonyságot, zavarodottságot más is okozhatja, sok olyan embernél jelentkezhet például levertség, fáradékonyság, akik több hete nem hagyták el otthonukat a kijárási korlátozás miatt.
6. Emésztési zavarok
Ezt a tünetet viszonylag frissen társították az új típusú koronavírushoz, az első 200, azonosított, de gyógyult kínai fertőzöttön végzett utólagos kutatás szerint a betegek felénél jelentkezett emésztési zavar a fertőzés miatt. A kutatásból az is kiderül, hogy ezeket a pácienseket később diagnosztizálták, mint a légzőszervi problémákkal küzdőket és tovább is tartott, mire leküzdötték a fertőzést.
[LAPOZAS]7. Kötőhártya-gyulladás
Több kínai és dél-koreai kutatás is igazolja, hogy nagyon ritkán, a koronavírus-fertőzöttek 1-3%-ánál tapasztalható kötőhártya-gyulladás is, a többi tünet jelentkezésével együtt így ez is egy intő jel lehet. A kötőhártya-gyulladást persze számos más kórokozó is okozhatja, ezért ezzel a tünettel mindenképpen orvoshoz fordulni.
8. Szaglás- és ízlelésvesztés
A szaglás és az ízlelés elvesztése lehet az egyik leggyakoribb tünet a koronavírus-fertőzötteknél, a King’s College London kutatói kiderítették, hogy a fertőzöttek 59%-ánál jelentkezik.
9. Fejfájás, torokfájás
A fejfájás és a torokfájás is ritkábban jellemző tünet, a kínai páciensek 14%-ánál jelentkezett a kettő közül legalább az egyik. Ha ilyen tünetünk van, esélyesebb, hogy a fejfájást a frontváltakozás vagy vitaminhiány, a torokfájást pedig megfázás, influenza okozza, a koronavírus-fertőzés akkor gyanúsabb, ha több más tünet is jelentkezik a listáról.
10. Orrfolyás
Az orrfolyás szintén egy kifejezetten ritka tünet, a fertőzöttek 5%-ánál jelentkezik. Az allergiaszezon kezdetével sokaknál jelentkezhet ilyen tünet, valószínűleg inkább erre az okra kell gyanakodnunk, ha orrfolyást tapasztalunk.
Összefoglalás
Fontos megjegyezni, hogy ezek a tünetek nemcsak a koronavírus-fertőzötteknél jelentkezhetnek, hanem számos más esetben is, még akkor sem feltétlen kell aggódnunk, ha egyszerre többet tapasztalunk ezek közül.
Dr. Kovács László, tüdőspecialista szakember beszélt a betegség lefolyásáról is. Azt mondta: a koronavírus-fertőzés úgy kezdődik, hogy egy magas láz jelentkezik, ezt kíséri a hidegrázás, az ízületekben a fájdalmak, valamint fejfájás is. Egy komoly fáradékonyság, utána a következő napokban jelentkezik a torokfájás száraz köhögéssel, ami azt jelenti, hogy a vírus lefelé halad az alsó légutakba. Dr. Kovács hangsúlyozta: ez a folyamat egy hétig tart. Az alsó légutaknál jelentkező gyulladás hozhat komoly kórképet a betegeknél – tette hozzá az orvos.
Dr. Kovács László, tüdőspecialista, Törökbecse: „A következő pillanat lehet az is, hogy a vírus elindul az emésztőrendszerbe. Ebben az esetben jellemző a hányás, hányinger, hasmenés, ami azt jelenti, hogy a vírus még egy utat talált magának és a következő fázisban lehet komoly szimptomatológia az ún. emésztőrendszerben. A fiataloknál jellemző még az, hogy a vírus megrongálja a receptorokat a szag és ízek iránt. Ez a fiataloknál és a gyerekeknél jellemző. Ami dominál a kórképben a komoly betegeknél, a borzadalmas fáradékonyság, a légszomj, ami azt jelenti, hogy a beteg nem képes pár lépést sem tenni, már kifullad és ebben az esetben nagyon oda kell figyelni, vigyázni, hogy időben reagáljunk.”írja a pannonrtv.com
Forrás: https://pannonrtv.com