Magyar idő szerint ma 17 óra 15 perckor egy kisebb aszteroida fog belépni a Föld légkörébe. Az előrejelzések szerint a Kelet-Szibéria fölött elégő objektum látványos tűzlabdává alakulhat, miközben teljesen megsemmisül.
Az arizonai Kitt Peak Nemzeti Obszervatórium kutatói azonosították az űrből érkező objektumot, amely körülbelül 70 centiméter átmérőjű. Bár méretét tekintve aprónak számít, a légkörbe való belépése látványos eseménynek ígérkezik. Az előzetes számítások alapján az aszteroida nem éri el a földfelszínt, teljesen elég a légkörben, így nem jelent veszélyt.
Ez a megfigyelés különösen jelentős, mivel ez a 11. alkalom, hogy egy aszteroida belépését előrejelezték. Az előrejelzések pontossága 2024-ben kiemelkedő volt, idén már a negyedik ilyen eseményt sikerült pontosan előre jelezni, ami új éves rekordot jelent.
Korábban januárban Berlin felett, szeptemberben a Fülöp-szigetek felett, októberben pedig a Csendes-óceán felett észleltek hasonló meteorjelenségeket.
Bár az aszteroida égése valószínűleg lenyűgöző lesz, nem várható, hogy olyan drámai felvételek készülnek róla, mint a 2013-as cseljabinszki meteor esetében. Az akkori esemény során egy 17 méteres meteor robbant fel, jelentős károkat okozva és több ezer embert megsebesítve.
Ezúttal az esemény helyszíne ritkán lakott, így kevesen lesznek szemtanúi az égi tűzijátéknak. Ennek ellenére a tudományos megfigyelések szempontjából jelentőséggel bír, és a kutatók remélik, hogy az aszteroida új adatokat szolgáltat a légköri belépések dinamikájáról.
Magyarországról sajnos nem lesz látható az esemény, de Kelet-Szibériában, tiszta időjárási körülmények között az égbolt figyelői látványos tűzlabdát figyelhetnek meg, amely néhány másodperc alatt eltűnik az égen.
Az esemény ismét emlékeztet arra, hogy milyen dinamikus és változatos jelenségek zajlanak az űrben, és mennyire fontos a folyamatos megfigyelés és kutatás.