Ugyanis a friss módosítás alapján 2021. április 29-én 23 órától a korábbi rendelet hatálya alól mentesülnek azok, akik hazaérkezve a magyar védettségi igazolvány, valamint az azon feltüntetett, személyazonosság igazolására alkalmas hatósági dokumentum (személyi igazolvány vagy útlevél – a szerk.) felmutatásával igazolják magukat és immunitásukat.
Külföldiek esetében viszont csak olyan ország által kiállított védettségi igazolást ismer el Magyarország, amellyel ezek kölcsönös elfogadásáról szóló kétoldalú megállapodást kötött a külpolitikáért felelős miniszter.
Az érintett országok listáját a tárcavezető a határrendészetért felelős kollégájával egyetértésben külön rendeletekben teszi közzé.
Ugyancsak a tegnap este megjelent Magyar Közlönyben tették közzé az első ilyet: a külgazdasági és külügyminiszter 7/2021. számú rendelete szerint Szerbiával és Montenegróval kötött Magyarország a védettségi igazolások kölcsönös elismeréséről szóló megállapodást.
Nagy akadály hárult el az utazások elől, de nem ez az egyetlen
A hazatérést követően elrendelt tíz napos karantén volt sokak számára a külföldi utazások legnagyobb akadálya, ennek eltörlését követően immár a legfontosabb kérdés a külföldi utazások szervezésekor az lesz, hogymely országok és milyen feltételekkel engedik be a magyarokat, illetve a magyar védettségi igazolvánnyal rendelkezőket.
Az egyelőre még csak rendelettervezetek szintjén létező uniós immunitási igazolással kapcsolatos legfrissebb fejleményekről itt írtunk bővebben.
Ugyanakkor a Külgazdasági és Külügyminisztérium még nem vonta vissza azt a korábbi döntését, amellyel a világ összes országát utazásra nem javasoltnak sorolta be, amin bizonyos utazási célok, 42 állam esetében később némileg lazított. A jogszabályok szerint ennek komoly konzekvenciái vannak a szervezett utazásokra, az utasbiztosítások feltételeire és érvényességére, valamint a konzuli segítségnyújtás lehetőségeire is. Így bár ez a besorolás önmagában nem szab gátat az utazásoknak, fontos lenne ezt is aktualizálni.