Mint mondta, minden héten tudunk egy lépést tenni ennek érdekében, és reméli, hogy ezt a programot ugyanilyen ütemben tudjuk folytatni, mert annál hamarabb válik védetté a társadalom. Ettől függetlenül még a továbbiakban is fontos lesz az egyéni védekezés.
“Nagyon sokan beszélnek a hőn áhított nyájimmunitásról. Én azt gondolom és azt látom, hogy ennél a betegségnél az infuenzához hasonlóan az egyéni védelem a legfontosabb. Ne reménykedjen senki abban, hogy majd azok, akik oltakoztak, meg fogják védeni őt a betegségtől”
– figyelmeztetett, hozzátéve, hogy a vírus a folyamatos változásával egyre ragályosabb lett és lesz később is, ezért is biztat mindenkit arra, hogy regisztráljon az oltásra.
A tisztifőorvos is beszélt, hogy az elmúlt napokban – bár a harmadik hullám tetején járunk – a reprodukciós ráta 1 alá csökkent, azaz egy ember 0,98-nak adja át a vírust. Szerinte ez az intézkedéseknek köszönhető.
Kérdésre válaszolva elmondta, még nem tudni, hogy kell-e harmadik, emlékeztető oltás azoknak, akik már megkapták mindkét vakcinát. Jelenleg nincs még elég adat, nem telt el elég idő ennek tisztázására. Attól is függ az új oltás szükségessége, hogy lesz-e olyan mutáció, ami ezt igényli, vagy a vakcinagyártók az ellenanyag-szintek vizsgálata alapján ezt javasolják.
Elképzelhető, hogy évente szükség lesz az oltásra, ahogy az influenza esetében.
Müller Cecília arról is beszélt, hogy szerinte biztonságos az óvodákba és az iskolákba visszaengedni a gyerekeket, mert a pedagógusok már megkapták az oltást.
Fontos, hogy csak egészséges gyerekeket engedjenek a szülők az intézményekbe, és ott tartsák be a szabályokat.