Havi 22 ezer forinttal fizetne többet minden család, ha Paks leállna és nem termelne áramot - ezt Gulyás Gergely kancelláriaminiszter árulta el a legutóbbi Kormányinfón. És a magyar energiaellátás nem csak a földgáz miatt függ erősen Oroszországtól - az uniós országok közül Magyarország a negyedik legnagyobb oroszgáz-importőr -, de Paks miatt is: a hazai áramtermelés 50 százalékát biztosító atomerőmű orosz fűtőelemei nélkül komoly gondban lennénk. Ahogy kell nekünk az orosz kőolaj is, hiszen a Mol finomítói részben orosz olajat dolgoznak fel.
ű
Vajon kell aggódnunk, hogy a nyugati bojkottra válaszul Putyin ezeket visszafogja? Esetleg minket is fenyeget? Putyin kérésére az orosz Minisztertanács már lázasan készíti a fekete listát a szankciókkal élő "ellenséges" országokról, cégekről és magánszemélyekről, vajon - a jól ápolt oroszbarátságunk ellenére - minket felvésnek közéjük? Orbán Viktor miniszterelnök nem véletlenül siet mindenhol békét hirdetni, hiszen - fogalmazott az Agrárkamara hétvégi évadnyitóján - "a zsebünk szerint is" abban vagyunk érdekeltek, az a legfontosabb, hogy a szankciós politikából az energia területe kimaradjon. Rezsicsökkentés addig van, míg a rendkívül olcsó orosz gáz is, ezt is korábban egyértelművé tette a kormányfő. Magyarán, eléggé megüthetnénk a bokánkat, ha Putyin megharagszik ránk, a "jó hír" azonban az, hogy nem csak mi, hanem ő is: például a gázt nem tudná kinek eladni. Ahogy kiemelt gázimportőrök a szankciót hirdető uniós országok is, így az Ukrajnába elsőként fegyvereket küldő Németország, vagy a nem éppen oroszbarát Lengyelország, Franciaország is.
- Már az is elképesztő, hogy idáig fajult a helyzet, de fontos tudni, hogy a háborút finanszíroznia is kell tudnia Putyinnak. Devizabevételekre van szüksége. Főleg most, hogy a kereslet elfordult tőle és a Gazprom szállítási kapacitása elkezdett összeomlani a különböző vezetékeken, így eleve kisebb volument ad el gázból a szokásosnál. De mivel egekben a gáz ára, így is jobban jár, mintha nem adna el semmit, a pénzénél van - magyarázta el kérdésünkre Weinhardt Attila, a Portfolio.hu vezető elemzője. Mint mondta, a tervezett orosz szankciókról konkrétumokat még nem ismerünk, de látni kell, hogy kölcsönös orosz-nyugati függésről van szó. Az orosz gázvezetékek nyugatra vannak kiépítve, képtelen lenne Putyin a semmiből Ázsia felé új hálózatot nyitni.
[LAPOZAS]Más kérdés, mi lesz Paks 2 sorsa, ami egy tíz milliárd eurós, harminc éves lejáratú orosz hitel. Mi hiába tartanánk igényt rá - mondja Weinhardt Attila -, ha például az oroszoknak mégsem lesz pénzük finanszírozni. Ez pedig biztosan fájna: Paks 2 nélkül számítások szerint évi 364 ezer forinttal fizetnének többet a családok, a most megtermelt energia ugyanis a szabadpiacról 1200 milliárd forint többletkiadást jelentene.
A Portfolio.hu vezető elemzője összességében úgy látja: a kölcsönös függési helyzetek miatt eljöhet a nyugvópont ideje, amikor újra az üzleti logika diktál majd, de ennek ideje még beláthatatlan.
Még az is lehet, hogy olyan exporttermékeket tartanak vissza, amelyekből azt gondolják, hogy önellátóak: mezőgazdasági, húsipari termékek.
De mi van akkor, ha Putyin fenyegetése valójában nem is gazdasági természetű?
- Azt tudjuk, hogy Putyinnak van álma a Szovjetunió visszaállításáról. Rendes bolsevikként van egy háborús minimum és maximum programja, amelyben Ukrajna a minimum, tehát ezt a háborút akkor is végig viszi, ha belerokkan. Felméri, azután meddig mehet el, de egyes "Szovjetunió-darabok", mint például Grúzia és Moldova megtámadása ugyanolyan kockázatos, mint amilyennek Ukrajna inváziója bizonyult - értékelt a Blikknek Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő.