Orosz gáz nélkül egész Európa bajban lenne, nem csak mi, saját magával is kibabrálna Putyin, ha nem adna el energiát.
Havi 22 ezer forinttal fizetne többet minden család, ha Paks leállna és nem termelne áramot - ezt Gulyás Gergely kancelláriaminiszter árulta el a legutóbbi Kormányinfón. És a magyar energiaellátás nem csak a földgáz miatt függ erősen Oroszországtól - az uniós országok közül Magyarország a negyedik legnagyobb oroszgáz-importőr -, de Paks miatt is: a hazai áramtermelés 50 százalékát biztosító atomerőmű orosz fűtőelemei nélkül komoly gondban lennénk. Ahogy kell nekünk az orosz kőolaj is, hiszen a Mol finomítói részben orosz olajat dolgoznak fel.
Vajon kell aggódnunk, hogy a nyugati bojkottra válaszul Putyin ezeket visszafogja? Esetleg minket is fenyeget? Putyin kérésére az orosz Minisztertanács már lázasan készíti a fekete listát a szankciókkal élő "ellenséges" országokról, cégekről és magánszemélyekről, vajon - a jól ápolt oroszbarátságunk ellenére - minket felvésnek közéjük? Orbán Viktor miniszterelnök nem véletlenül siet mindenhol békét hirdetni, hiszen - fogalmazott az Agrárkamara hétvégi évadnyitóján - "a zsebünk szerint is" abban vagyunk érdekeltek, az a legfontosabb, hogy a szankciós politikából az energia területe kimaradjon. Rezsicsökkentés addig van, míg a rendkívül olcsó orosz gáz is, ezt is korábban egyértelművé tette a kormányfő. Magyarán, eléggé megüthetnénk a bokánkat, ha Putyin megharagszik ránk, a "jó hír" azonban az, hogy nem csak mi, hanem ő is: például a gázt nem tudná kinek eladni. Ahogy kiemelt gázimportőrök a szankciót hirdető uniós országok is, így az Ukrajnába elsőként fegyvereket küldő Németország, vagy a nem éppen oroszbarát Lengyelország, Franciaország is.
- Már az is elképesztő, hogy idáig fajult a helyzet, de fontos tudni, hogy a háborút finanszíroznia is kell tudnia Putyinnak. Devizabevételekre van szüksége. Főleg most, hogy a kereslet elfordult tőle és a Gazprom szállítási kapacitása elkezdett összeomlani a különböző vezetékeken, így eleve kisebb volument ad el gázból a szokásosnál. De mivel egekben a gáz ára, így is jobban jár, mintha nem adna el semmit, a pénzénél van - magyarázta el kérdésünkre Weinhardt Attila, a Portfolio.hu vezető elemzője. Mint mondta, a tervezett orosz szankciókról konkrétumokat még nem ismerünk, de látni kell, hogy kölcsönös orosz-nyugati függésről van szó. Az orosz gázvezetékek nyugatra vannak kiépítve, képtelen lenne Putyin a semmiből Ázsia felé új hálózatot nyitni.