5 millió 740 ezer a beoltott, 521 az új fertőzött!
A hétvégi összesített adatokat közöljük. A beoltottak száma 5 740 136 fő, közülük 5 506 788 fő már a második oltását is megkapta. Az elmúlt három napban 521 új fertőzöttet igazoltak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 812 227 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Nincs újabb elhunyt, így az elhunytak száma változatlanul 30 057 fő. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 777 234 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 4936 főre csökkent. 98 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 7-en vannak lélegeztetőgépen. A delta vírusmutáns több európai országban és már hazánkban is terjed, a negyedik hullám jelei már több országban érzékelhetőek, és a beoltatlanok vannak a legnagyobb veszélyben, ezért kérjük, hogy aki még nem oltatta be magát, az jelentkezzen háziorvosánál vagy regisztráljon és foglaljon időpontot az interneten. A mai napon megkezdődik az iskolai oltási akció, amelyre előzetesen 48 ezer diákot regisztráltak a szüleik. Emellett továbbra is lehet az interneten is regisztrálni a még beoltatlan 12 év feletti gyermeket és számukra is nyitva van az időpontfoglaló. Európában elsőként Magyarország tette lehetővé a koronavírus elleni harmadik védőoltás felvételét, amelyre az eeszt.gov.hu honlapon lehet időpontot foglalni. 290 ezren már a harmadik oltást is felvették.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora nagyinterjúban mondta el, hogy mi várható ősszel, és hogy milyen jellegű lesz a világjárvány közelgő 4. hulláma.
HirdetésA professzor az Indexnek többek között azt hangsúlyozta, hogy “a hatékonyabban terjedő vírusmutációk megjelenésével a maszknak egyre kevesebb lesz a védelmező ereje. Egy kis időre levesszük, mondjuk egy pohár víz megivásához, ez pedig épp elég a megfertőződéshez. Ezzel pedig azt akarom hangsúlyozni, hogy a maszkviselés nem pótolja az oltást”.
A szakember nem túl derűlátó a 4. hullám hosszával kapcsolatban: “A delta variáns roppant fertőző, megtalálja a rést a pajzson, így azok, akik eddig megpróbáltak elbújni a vírus elől, és igyekezték oltatlanul átvészelni a mindennapokat, jó eséllyel megfertőződnek. S, ha nem is lesz annyi beteg és nem lesz olyan erős ez a hullám, mint a második vagy a harmadik, mégis, egy elhúzódó, hónapokon át tartó járványra készülhetünk, annyi különbséggel, hogy ez leginkább az oltatlanok esetében okoz majd súlyos lefolyású kórképet” – figyelmeztetett a SOTE professzora.
Ezzel együtt Merkely Béla úgy gondolja, hogy nyugodtan elengedhetjük a gyerekeket iskolába és óvodába, ám ha lehetséges, oltatlan emberekkel, különösen idősekkel, például nagyszülőkkel minél kevesebbet találkozzanak, nehogy továbbadják nekik a közösségben összeszedett fertőzést.