Úgy tudjuk, Vác esetében is több nagyfeszültségű berendezés vár még szállításra, amelyeket szintén a VASÚTVILL rendelt meg, csakhogy ezek beszerzése sem könnyű, egyszerűen azért, mert Európában kevés cég gyárt ilyent, és jelenleg óriási rájuk a kereslet – többek között éppen amiatt, mert uniós támogatással rengeteg vasútépítés zajlik más országokban is.
Belép a történetbe Lázár János
A VASÚTVILL tíz százalékkal nagyobb részesedéssel vesz részt a kivitelezésben mindkét esetben, emiatt nevesített alvállalkozónak minősül, az ilyen cégeket pedig nem annyira egyszerű lecserélni, mert ehhez az irányító hatóságnak is hozzá kell járulnia.
Ez korábban a Nemzeti Infrastruktúra Zrt. volt, de az állami cég néhány hete megszűnt, tevékenységi körét mostantól közvetlenül Lázár János építésügyi minisztériuma látja el. Itt viszont éppen az a Kikina Artúr a vasúti beruházások támogatásáért felelős helyettes államtitkár, akit több forrásunk is „Mészáros Lőrinc emberének” nevezett.
Emiatt információink szerint Lázár János is feszült viszonyban áll saját beosztottjával, de – ez Völner Pál esetében is kiderült – az Orbán-kormányban a miniszterek nem minden esetben válogathatják meg, hogy kivel dolgoztak.
Ehhez kapcsolódóan: Lázár János most éppen azt a közbeszerzési rendszert bontja le, amelynek felfuttatásában korábban aktívan részt vett.
Ide kötődik, hogy a V-Híd vezérigazgatója viszont az a Sárváry István, akit tavaly júliusban véletlenül Palkovics László ipari miniszterrel láttak egy budai vendéglő teraszán vacsorázni. Palkovics Lászlóból az új kormányban ugyan miniszter lett, de hamar lemondott, feladatait részben Lázár János vette át, ő viszont még 2016-ban rúgta ki Sárváry Istvánt egy fontos kormányzati pozícióból, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ éléről.
HirdetésTöbb, egymástól független forrásból származó információnk szerint a mostani szerződésbontás is egy nagyon komoly személyes ellentét következménye Mészáros Lőrinc és Homlok Zsolt között: az elmúlt években szinte minden fontosabb vasúti beruházást a V-Híd nyert, Homlok Zsolt cégeinek meg kellett elégedniük az alvállalkozó szerepével, amit ő egyre nehezebben viselt már el, ráadásul még meglévő pozícióit is elkezdte félteni – mint a mostani eset mutatja, nem is feltétlenül alap nélkül.
Ehhez kapcsolódóan: Volt azért olyan is, amikor Homlok Zsolt nyert meg Mészáros Lőrinc előtt egy tendert.
Tavaly decemberben ugyanakkor még a HVG írta meg, hogy a VASÚTVILL felvásárolta a GTH Holding nevű céget, amelyik 2015-ben elnyerte közbeszerzésen a jogot több évre előre szinte az összes vasúti fejlesztés hitelesítésére.
Vagyis tavaly decemberben még éppen hogy erős közeledés volt a felek között, amit forrásaink csak úgy kommentáltak, hogy „gyorsan fordultak rosszra a dolgok”. Homlok-Mészáros Ágnes január 31. óta már nem felügyelőbizottsági tag a VASÚTVILL-ben, amit minden informátorunk úgy értékelt, hogy „ez már a teljes elválás”. Információink szerint ennek része lehet a három gyermeket nevelő Homlok Zsolt és Homlok-Mészáros Ágnes házasságának felbontása is.
Információink szerint minőségi kifogás nem merült fel a VASÚTVILL-lel szemben mindeddig, a csúszás pontos okát nem ismerjük. (De, mint korábban megírtuk, Magyarországon az állami beruházások jellemzően nem készülnek el időben.)
Az ügyben kerestük a V-Hidat és a VASÚTVILL Kft.-t is, a Mészáros-cég sajtóosztályáról annyit közöltek, hogy nem kommentálhatják a történteket, erre az építésügyi minisztérium jogosult, a VASÚTVILL részéről azt mondták, a közleményen túl nem szeretnének nyilatkozni. Kerestük az építésügyi minisztériumot is, válaszukat közölni fogjuk.