Mészáros Lőrinc cége fővállalkozóként indoklás nélkül, a teljesítés utolsó fázisában tette ki Homlok Zsolt kft.-jét két fontos vasúti beruházásból. Uniós támogatásoktól eshetünk el a NER-es nagyvállalkozók összeveszése miatt.
Közleményben tudatta a VASÚTVILL Kft., hogy két fontos vasúti fejlesztésben is felmondta a céggel a kivitelezői szerződést a fővállalkozó, így „a társaság jelenleg rendelkezésre álló kapacitásainak 2023. évi terv szerinti kihasználtsága várhatóan jelentősen csökken”. A VASÚTVILL tőzsdei cég, így a közléssel a befektetői felé fennálló tájékoztatási kötelezettségének tett eleget.
A két beruházás a Püspökladány–Biharkeresztes vasútvonal villamosítása, valamint a váci vasútállomás villamos felújítása. A közlemény nem említi, de a kivitelezői szerződéseket felmondó cég az R-Kord Kft.
Családban marad
Az R-Kord Mészáros Lőrinc tulajdona, a VASÚTVILL pedig Homlok Zsolt érdekeltségébe tartozik. Igaz, kissé kacifántos módon: Homlok Zsolt 2017-ben feleségül vette Mészáros Lőrinc lányát, aki 2019 júniusában felügyelőbizottsági tag lett a VASÚTVILL-nél, immár Homlok-Mészáros Ágnes néven.
A VASÚTVILL-ről korábban a 24.hu írta meg, hogy a Rafinanz Promotion nevű cseh vállalkozás a tulajdonosa, amelynek résztulajdonosa maga Homlok Zsolt. Mint fogalmaztak: „A prágai cég azóta Svájc egyik kedvező adózásáról és diszkrét cégadatkezeléséről ismert kantonja, Zug felé mozdult.”
Ehhez kapcsolódóan: Mészáros Lőrinc nem tud hibázni, hozzá futnak be 35 éven keresztül az autópálya-koncessziós díjak is.
Mészáros Lőrinc ismert nagyvállalkozó, de Homlok Zsolt neve talán kevésbé ismerős. Ő régi vasútépítő szakember, dolgozott a Swietelsky Vasúttechnika Kft.-nél is. A VASÚTVILL szintén nagyon régen, 1992 óta van jelen a piacon. (Az első években még MÁV-VASÚTVILL Kft. néven.) A Swietelsky építette egyebek között a felcsúti kisvasutat is.
A G-nap után
Mészáros Lőrinc vasúti cégbirodalma ugyanakkor már ízig-vérig a NER terméke, 2015 májusában alapították: három hónappal korábban veszett össze Orbán Viktor és Simicska Lajos – ez vonult be G-napként a köztudatba –, aminek következtében a korábbi legfőbb bizalmas és APEH elnök helyét a Fidesz gazdasági hátországában Mészáros Lőrinc vette át, az állami megrendelésekből pedig gyorsan kiebrudalt Közgép helyére (csak emlékeztetőül: az M4-es gyorsforgalmi út leállított építési munkálatai miatt később a magyar állam peren kívül 45 milliárd forintot fizetett) pedig a V-Híd Csoport került, melynek az R-Kord Kft is tagja.