MindenegybenBlog

Most jött a hír! Meghalt Vitézy László

Meghalt Vitézy László

Nyolcvanhárom éves korában pénteken hajnalban meghalt Vitézy László Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, producer, érdemes és kiváló művész.

Vitézy László Balázs Béla-díjjal kitüntetett magyar filmgyártó, szkriptíró és rendező, továbbá az "Érdemes" és "Kiváló Művész" címek birtokosa, aki 1940. május 17-én látta meg a napvilágot Budapesten. Születésekor a családját a kommunista rendszer osztályidegenként bélyegezte meg, és megfosztották őket vagyonuktól.

Fiatal felnőttként a Budapest Filmstúdiónál és a Mafilmnél töltött időt technikai asszisztensként, majd 1973-ban diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskola film- és televíziórendezői szakán. Az 1970-es és 1980-as évek során, a Budapesti Iskola rendezői kollektívájának tagjaként, a filmgyártás megújításával és új műfajok létrehozásával hozzájárult a magyar szocialista valóság dokumentarista és játékfilmes eszközökkel történő megjelenítéséhez. A kommunista rendszer személyes tapasztalatai alapján számos művében leplezetlenül és részletesen ábrázolta a valóságot, beleértve a manipulációkat, kiégéseket és a ki nem egyenlített, megoldhatatlan emberi sorsokat. Tévé- és dokumentumfilmeket is rendezett, például a 1979-es Békeidőt, amely egy elnéptelenedő falu szövetkezeti elnökének küzdelmét mutatja be a hatalmát megőrző magas rangú vezetőkkel szemben, így éles bírálatot megfogalmazva a kádári rendszerrel szemben, és cenzúrát megkerülve több mint másfél millió nézőhöz jutott el.

[LAPOZAS]

Ezt követően a Balázs Béla Stúdióban, majd a Híradó- és Dokumentumfilmstúdióban dolgozott rövidfilm-rendezőként, később a Társulás Stúdió megalapító játékfilm-rendezőjévé vált. 1988-ban a Mozgókép Demokratikus Szakszervezet egyik alapító tagja lett. 1990 és 1993 között a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájának volt az ügyvivője. Ebben az időszakban a Magyar Televízió Pécsi Körzeti Stúdiójában is vállalt rendezői feladatokat, dokumentumfilmeket készítve. Családi és házastársi kapcsolatai révén szorosan összefonódik a politikai elit rendszerváltozást megelőző és azt követő köreivel.

Főként a kommunizmus idején játszódó történeteket dolgoz fel játékfilmeiben, míg tévéfilmjeit gyakran Móricz Zsigmond novellái ihletik.

2024-02-02 12:37:08 - Mindenegyben Blog