A járvány után
A járvány utáni időszakról Ferenc pápa kiemelte, hogy a következmények tragikusnak és fájdalmasnak tűnnek, ezért már most kell gondolkodnunk róla. Az Átfogó Emberi Fejlődés vatikáni dikasztérium már ezen dolgozik és erről megbeszéléseket folytat a pápával.
Gazdaság és felelősség
Ezután rámutatott, hogy a kormányok példamutató intézkedéseket hajtottak végre állampolgáraik védelmére, de fel kell ismernünk, hogy a gondolatok nagyrésze a gazdaság körül forog. A pénzügyi világban természetesnek tűnik, hogy feláldozzák az embereket és, hogy a kiselejtezés kultúráját követő politikát alkalmazzák, amely az élet kezdetétől a végéig érinti az embereket. A hajléktalanok továbbra is hajléktalanok. A napokban megjelent egy kép az újságban, hogy Las Vegas-ban egy parkolóban helyezték karanténba a fedélnélkülieket. A hotelek pedig üresek, de oda nem engedik be őket. Ez a gyakorlatba ültetett kiselejtezés kultúrája – nyomatékosította a pápa.
Alkalom a megtérésre
A válság veszély és lehetőség is egyben. Lehetőség arra, hogy kilábaljunk a veszélyből. A pápa szerint le kell lassítani a termelést és a fogyasztást (Laudato si’, 191) és meg kell tanulnunk megérteni és szemlélni a természeti világot. Újra kapcsolatot kell teremtenünk valódi környezetünkkel. Ez lehetőséget jelent a megtérésre. Ferenc pápa megjegyezte, hogy látja a kevésbé likvid és emberségesebb gazdaság korai jeleit. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy nem szabad elfelejtenünk ezt az időszakot, amikor majd véget ér. Nem szabad félretenni és visszatérni oda, ahol előtte voltunk. Ez a határozott döntések meghozatalának ideje. Tovább kell lépnünk a természet kizsákmányolásán és inkább szemléljük azt. Ezt a dimenziót ugyanis elvesztettük és itt az ideje, hogy visszanyerjük. Ha nem lépünk túl a túlzottan virtuális, testetlen világon és nem jutunk el a szegények szenvedő testéhez, akkor nem lesz megtérés.