Kisebb földrengést észleltek szombat délután a Pest megyei Nagykáta közelében - közölte a CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium az MTI-vel.
Azt írták, hogy a lakosság által is érzékelt földmozgás magnitúdója 2,3 volt a Richter-féle skálán, a rengés mintegy 9 kilométeres mélységben történt.
Szombat hajnalban egy ugyancsak kisebb, másik földrengésről is hírt adott a szeizmológiai obszervatórium a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sajólád közelében. Annak a földmozgásnak a magnitúdója 2,1 volt a Richter-féle skálán, a rengés mintegy 8 kilométeres mélységben történt
Szanyi Gyöngyvér, az obszervatórium szeizmológusa az MTI érdeklődésére elmondta, nincs összefüggés a két földmozgás között, mindkettő lokális volt.
Belső változások indultak meg a földkéregben: a tűzgyűrű is mozgolódik: gigaföldrengés előtt áll az emberiség?
A világ egyik legnagyobb erejű, az egész Földfelszínen végigsöprő földrengés van készülőben? Szakemberek megkongatták a vészharangot.
A Föld állandó változásban van nem csak a felszínt nézve, de a felszín alatti folyamatokban is.
A Föld magja ugyanis nem hűlt le, és még több milliárd évig nem is fog. Folyamatosan forgásban van, ahogyan az azt körülvevő képlékeny lávaszerű burok is.
[LAPOZAS]Időnként azonban komoly feszültség termelődik a mélyben, és ma még nem teljese ismert folyamatok lévén ez a felszínen csapódik le.
Éppen ezért az emberiség mióta világ a világ, rendre elszenved kisebb-nagyobb természeti csapásokat, melyek a mélyből jönnek.
Ezek főleg vulkánkitörések, vagy földrengések formájában söpörnek végig egy-egy területen, hol erősebben, hol jelentéktelenebb hatással az adott régióra.
Az elmúlt években mind a földrengések száma, mind pedig a vulkánkitörések gyakoribbak lettek.
A vezető geológusok pedig a folyamatokat tanulmányozva jobbnak látták már most megkongatnia vészharangot, mivel egy részük szerint egy globális katasztrófa előtti állapotban vagyunk.